Bugarska vlada je u sredu, 18. decembra, odlučila da privremeno uvede kontrole na bugarsko-rumunskoj unutrašnjoj granici i obustavi rad graničnih prelaza na bugarsko-rumunskoj i bugarsko-grčkoj unutrašnjoj granici.
Ova odluka, koja prethodi pristupanju Bugarske šengenskom prostoru sa kopnenim granicama, dogovorena je sa Rumunijom, Mađarskom i Austrijom 22. novembra u Budimpešti, navodi agencija BTA.
Dogovor je ozvaničen 12. decembra, kada je Savet Evropske unije odlučio da Rumunija i Bugarska uđu u Šengen sa kopnenim granicama od 1. januara sledeće godine.
To znači da će Rumunija i Bugarska postati spoljne granice šengenskog prostora.
Prema Budimpeštanskoj kvadrilateralnoj deklaraciji, da bi se sprečile potencijalne bezbednosne pretnje koje proističu iz promena u obrascima migracija, na graničnim prelazima duž unutrašnje granice sa Rumunijom će se vršiti nasumične granične kontrole u trajanju od šest meseci počev od 1. januara 2025, nakon čega će biti obustavljene.
Šengen zona i provere putnih isprava
Predstavnici rumunske granične policije saopštili su da će od 1. januara 2025. godine biti ukinute sistematske provere putnih isprava na granicama Rumunije sa Bugarskom i Mađarskom, a građani će uživati pravo na slobodno kretanje.
Međutim, granična policija će nastaviti da sprovodi provere na ovim graničnim prelazima na osnovu analize rizika.
"Praktično, to znači da će granična policija vršiti nasumične i nenajavljene provere u krugu od 30 kilometara od granice prema unutrašnjosti, zajedno sa kolegama iz policije, Žandarmerije i imigracije. Svrha ovih provera je sprečavanje i suzbijanje nezakonitih radnji", navodi se u saopštenju. rekla je Aleksandra Gavan, načelnica Centra za informisanje i odnose sa javnošću Generalnog inspektorata granične policije.
Nakon ulaska Bugarske i Rumunije u šengenski prostor kopnenim putevima od 1. januara, prelazak granice na Dunavskom mostu između Vidina i Kalafata nastaviće se kao i do sada, uključujući i naplatu putarine, saopštila je guvernerka Vidinske oblasti Ani Harutjunjan.
U prvih šest meseci 2025. godine primenjivaće se delimične granične provere od strane granične policije, na osnovu "analize rizika".
Slično tome, nakon 1. januara 2025. ne očekuju se značajne infrastrukturne promene na području Dunavskog mosta u Ruseu.
Oko 5–10 odsto vozila, prvenstveno onih koji napuštaju Bugarsku, biće provereno i usmereno na ilegalnu migraciju.
Regionalne vlasti u Plevni razgovarale su o pripremama za pristupanje Bugarske Šengenu preko kopna.
Prostori za pregled vozila biće uspostavljeni izvan trajektnog kompleksa u Nikopolju.
Dva granična prelaza u regionu Silistra - "Silistra-Calarasi", koji obezbeđuje 24-časovnu putnu i trajektnu vezu sa Rumunijom, i "Kainarja-Lipnita" - biće u potpunosti u skladu sa evropskim propisima nakon odluke Saveta EU.
Selektivne granične provere će se nastaviti šest meseci.
Tri granična prelaza sa Rumunijom u Dobriču - "Kardam", "Durankulak" i "Severnjak" - biće u potpunosti operativna po evropskim pravilima
Selektivne provere vozila i putnika nastaviće se šest meseci nakon pristupanja Šengenu, ali se neće vršiti unutar granične zone Međunarodne luke Svištov.
U toku su pripreme za kontrolne tačke na tri ulazna pravca Svištova.
Na prelazu "Orijahovo" koriste se automatizovani sistemi za registraciju i kontrolu vozila i putnika u realnom vremenu.
Selektivne provere će se nastaviti u prvoj polovini 2025. godine, a očekuje se da će postepene mere olakšati operacije za potpuno uklanjanje graničnih provera do juna 2025. godine.
Šta ovo znači za putnike?
Ukoliko dolazite iz Srbije, koja nije članica EU, na granicama važe ista pravila kao i do sada.
S druge strane, putnici koji dolaze avionom ili morem iz drugih zemalja Šengenske zone više neće morati da pokazuju pasoše po dolasku. To znači da putnici na letovima, krstarenjima i trajektima neće biti podvrgnuti proverama, što će u velikoj meri olakšati putovanja.