„Pokazalo se da kovid, pa i neki drugi virusi, dovode do teškog oštećenja autonomnog nervnog sistema, koji kontroliše rad srca, krvni pritisak i kontroliše tonus mišića krvnih sudova. Zato posle kovida, čak i na duže staze, vene umesto da prebace krv ka srcu, zadržavaju je u nogama“, istakao je profesor i dodao da kovid ima sklonost i ka stvaranju mikrotrombova, povećanom zgrušavanju krvi, miokarditisa i perikarditisa, zbog kojih se javlja osećaj lupanja i preskakanja srca.

Dr Tasić, inače pomoćnik direktora Instituta za kardiovaskularne bolesti Dedinje, rekao je da sindrom „plavih nogu“ izgleda dramatično, ali nije toliko čest, a da je mnogo češća pojava sindrom ortostatske posturalne tahikardije, koji podseća na ovaj prvi.

„Pri ustajanju noge u roku od 8 do 10 minuta poplave od kolena na dole, a može da se javi i svrab, trnjenje, nagli porast pulsa, osećaj lupanja srca, uz pritisak koji ostaje normalan“, objasnio je dr Tasić.

Kako kaaže iako se mislilo da će posledice Kovida biti kratkotrajne, pokazalo se da neki simptomi ostaju i godinama, a oni su „začinjeni“ nizom simptoma koji urušavaju kvalitet života, kao što su nesanica, hronični umor, anksioznost, depresija, gubitak kose.

„Ukoliko se javi neki od ovih problema treba biti odgovaran prema svom zdravlju i otići lekaru, jer svaki problem treba da se ispita da li je povezan sa kovidom ili ne. U krajnjem slučaju i da nije, mora da se leči na adekvatan način“, istakao je profesor.

Opširnije o ovome, ali i kakva je situacija sa novim sojem virusa koji se pojavio, kao i šta je i koje simptome nosi rota virus, pogledajte u videu.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.