Prema CDC-u, utapanje je vodeći uzrok nenamerne smrti dece u dobi od 1 do 4 godine, a skoro 400 dece utopi se u bazenima ili spa centrima svake godine u SAD-u. I dok postoji mnogo više od boje kupaćeg kostima po pitanji bezbednosti plivanja, zašto rizikovati?

Iskrivljenje svetlosti uzrokovano sunčevom svetlošću na bazenu može biti dramatičnije nego što mislite. U videu Niki Skarnati, instruktorka plivanja za odojčad, demonstrira poentu sa svojim detetom. Kako Skarnati ističe, njen video je snimljen u mirnoj vodi bazena. Dodajte gomilu druge dece koja prskaju uokolo i talase, i mogli biste videti koliko brzo dete može nestati pod vodom, čak i na jakom suncu, piše Lifehacker.

Zastrašujući primer kad se deca ne vide u bazenu

Jeziv primer iz stvarnog sveta o tome koliko teško može biti uočiti dete u bazenu je slučaju Paola Alexandera Ayale iz 2002. godine. Sedmogodišnji dečak prijavljen je kao nestao nakon što je prisustvovao zabavi uz bazen u bogatom kraju Holmby Hill u Los Anđelesu.

Policija je provela opsežnu potragu i nakon dva dana pronađeno je njegovo telo. Dečak je sve vreme bio na dnu bazena u dvorištu. Voda je bila bistra i desetine ljudi su je proverili, uključujući obučene policajce i detektive LAPD-a, ali niko nije video dečakovo telo. Nosio je plavo-bele kupaće gaće. Dakle, koju boju kupaćeg kostima odabrati za svoje dete?

Što se tiče boje kupaćeg kostima koji bi trebalo da odaberete, pravilo je jednostavno: neka bude svetle boje. Lifehacker ukazuje na istraživanje koje je sprovela kompanija za bezbednost u vodi ALIVE Solutions. Testirali su desetak boja kupaćih za vidljivost u jezeru i bazenu i utvrdili su da su najvidljivije boje neon žuta, neon zelena i jarko narandžasta. Neon ružičasta je dobar izbor za bazen sa svetlim dnom, ali nije tako dobar izbor za jezero.

Još jedna stvar o kojoj treba razmisliti: Kontrastne boje. Neon zelene donji deo s jarko narandžastim kupaćim gornjim delom možda nisu najmodernija kombinacija boja, ali je sigurniji izbor od kupaćeg kostima koji odgovara boji dna bazena, prenosi N1.info.hr. Boja kupaćeg kostima nije zamena za sigurnost u vodi

Nošenje svetlog kupaćeg kostima je sjajno, ali ako želite da vaše dete bude bezbedno u vodi, uvek pazite na njega, koristite prsluke za spašavanje prema potrebi i naučite ga da pliva. Odojčad možete naučiti da se okrenu na leđa ako padne u vodu, a deci od godinu dana mogu koristiti časovi plivanja. Nema izgovora da to ne uradite.

Odvesti svoju decu bilo gde u blizinu bilo koje vrste vode, čak i dečjeg bazena ili fontane, uključuje određenu meru rizika, pa se upoznajte s osnovnom sigurnošću u vodi. Ne dopustite im da plivaju na nepoznatom ili čak opasnom mestu i budno posmatrajte, čak i ako su u blizini spasioci i druge odrasle osobe.

@scarnati.swim Just dont do it! Why think about which bathing suits for the splash pad? Just buy bright ones!! ☀️☀️ #selfrescue #selfrescueswimming #selfrescueswim #watersafety #drowningpreventionawareness #springhillisd ♬ original sound - Nikki Scarnati

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.