Ovakva vrsta tepiha dobro se uklapa i u klasične, retro, ali i moderne, minimalističke prostorije. Reč je o detalju koji ima veliku moć u enterijeru i može ga potpuno transformisati i osvežiti. Osim praktične funkcije utopljavanja prostora i zaštite podnih obloga, svaki tepih je istovremeno i ukras enterijera. Kako bi potpuno došao do izražaja, nemojte kupovati čupavac koji ćete podvlačiti pod nameštaj, jer se puni efekt postiže ako se ovakva vrsta tepiha vidi u celosti.

Dobro je znati da su sintetički čupavi tepisi napravljeni najčešće od antistatičkih i antibakterijskih vlakana što ih čini jednostavnim za održavanje i čišćenje jer ne privlače prašinu, a uz to su i ‘zdraviji’. Uz redovno usisavanje, potrebno je povremeno čišćenje, koje možete obaviti i sami kod kuće. Naravno, najbolje je odneti ga u servis za čišćenje, ali to možete da uradite i sami.

Kako ne biste svaki puta morali da trošite novac na profesionalno čišćenje, stručnjaci su otkrili neke savete kojima će vaš čupavi tepih biti kao nov.

Kako piše Express, oni savetuju da pomešate sodu bikarbonu i sirče i rasporedite rastvor ravnomerno po tepihu. Zatim ga utrljajte u vlakna tepiha tvrdom četkom, pa ostavite da tako stoji preko noći. Ujutru samo usisivačem sakupite sodu bikarbonu, a onda napunite flašicu sa raspršivačem sirćetom i hladnom vodom, u jednakoj razmeri i time poprskate tepih, pa izribajte tvrdom četkom.

Idealno bi bilo da ga pre bilo kakvog čišćenja istresete, ali to mogu uglavnom samo oni koji imaju dvorište. Poznato je, doduše, da dobar deo starijih zgrada u dvorištu ima i metalnu šipku za trešenje tepiha.

Ako imate čupavi tepih od sintetičkih vlakana, možete ga prati kako želite – na suvo, pomoću rastvora ili vodom. U ovom poslednjem slučaju pazite da ga dobro isperete jer će se na tepih u tom slučaju lepiti više prljavštine.

Kako bi tepih što duže izgledao kao nov, takođe su preporučili i redovno usisavanje.

"Uopšteno bi trebalo da usisavate otprilike jednom nedeljno, a ako imate čupavi i mekani tepih čak i dva puta nedeljno. U sobama koje ne koristite prečesto se može nakupiti prašina, pa ćete možda morati i više da usisavate", objasnio je jedan od stručnjaka.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.