Da li je na pomolu PRVA MASTERCHEF SVADBA? „Evo, sada ćemo da otkrijemo ekskluzivu...“
O simpatijama između Anje i Boška ne prestaje da se priča i konačno su progovorili o tome
20.12.2024. 21:27
Deci je najvažnija rutina pre spavanja, ali neće zaspati ako je mama nervozna. Senzibilnija deca ne mogu da zaspu bez ljuljanja ili dojenja, njima treba opuštanje.
24.07.2014.|09:45
Bliskost, opuštenost i prepuštenost u sigurnoj emocionalnoj vezi sa mamom ključ su mirnog sna beba, kaže osnivač Centra za prirodno roditeljstvo Hrvatske Tomislav Kuljiš. Ipak svi roditelji znaju da stvari nisu toliko jednostavne.
Besane noći, višesatno uspavljivanje i nervoza deteta, a onda i mame i tate iskusili su mnogi. Stručnjaci kažu kako je za san najvažnije umiriti autonomni nervni sistem i pružiti detetu osećaj sigurnosti.
"Zato je najvažnije pratiti bebinu rutinu kada je pospana i stvoriti joj odgovarajuće okruženje", tvrdi britanski stručnjak za razvoj beba Lin Mari.
Koliko god se to činilo bezosećajnim, Mari smatra kako nošenje i ljuljanje, iako se čine prirodnim načinom umirivanja bebe, mogu majkama da stvore dodatne probleme.
Bebe pamte šta se dešava dok tonu u san pa isto očekuju i svaki naredni put. Dakle, ako uspavljujete dete noseći ga i ljuljajući, to će mu i ubuduće biti potrebno da bi moglo da zaspi.
"Slično tome, ako vam beba uglavnom zaspi na dojci, pred vama su verovatno mnoge besane noći", ističe Mari, profesor psihologije i autorka knjige "Psihologija beba" koja je više od 40 godina proučavala dečji razvoj.
Ona savetuje roditeljima da prate bebine potrebe. Na primer, ako beba voli da sisa svoj palac, možete je zamotati tako da su joj ruke blizu usta. Neka deca vole da posmatraju složene uzorke dok tonu u san pa njima možete tkaninu sa uzorcima omotati oko krevetića. Medvedići i jorgančići mogu pružiti osećaj sigurnosti jer su čak i vrlo male bebe svesne njihove teksture i mirisa.
Preporučuje se i čitanje kao jedan od najboljih načina podsticanja razvoja inteligencije. Ipak Lin Mari nije zagovornica takozvanog kontrolisanog plakanja, odnosno puštanja deteta da plače bez roditeljske utehe.
Takve metode mogu ugroziti sigurnu povezanost sa roditeljima, a povlače i neka etička pitanja, kaže ona.
Tomislav Kuljiš ipak ističe da ne mogu sva pravila da budu primenjena na svu decu.
"Ključno je da je i mama opuštena jer, ako u napetom stanju pokušava da uspava dete, ništa neće pomoći. Zato prvo umirite sebe, pa će vam i dete lakše zaspati", ističe Kuljiš.
I starijima je teško
"Starija deca teško zaspu ako nisu provela s mamom onoliko vremena koliko su navikla. Rešenje je da mama pronađe vremena za njih", kaže stručnjak Tomislav Kuljiš .
Bez suza
Nikako ne puštajte bebu da sama plače u krevecu. to će ugroziti njenu povezanost sa roditeljima, a time i buduću emocionalnu sigurnost , kaže psihološkinja Lin Mari.
Slobodno ljuljajte i dojite bebu pre sna
"Senzibilnija deca ne mogu da zaspu bez ljuljuškanja ili dojenja. Njima su potrebni ti dodatni mehanizmi opuštanja pa je sasvim u redu i omogućiti im ih", kaže Tomislav Kuljiš .
Izvor: 24sata.hr
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.