Pojedina istraživanja pokazuju da žene duže žive od muškaraca i još uvek se radi na tome da se utvrde i razlozi. Znamo da žene i muškarci imaju različit hormonalni status, da žene češće iskazuju emocije, dok ih muškarci potiskuju, pa se smatra da je i to jedan od faktora koji utiče na njihovu dugovečnost.

Svetlana Stanišić, doktor fizičke hemije je u emisiji "150 minuta" govorila detaljno na ovu temu: 

- Generalno, većina nas može da se složi da žene žive duže i tako pokazuje i globalna statistika. U proseku, u poslednjih 60 godina razlika između muškaraca i žena na globalnom nivou je 5 godina u korist žena. Danas je ta razlika i veća, naročito u nekim istočno-evropskim zemljama, na primer Kazahstan, 10.5 godina, Kirgistan skoro 9, Rusija 8 godina, Estonija 8 godina. To može biti posledica brojnih faktora. Možemo da kažemo da su žene fizički manje funkcionalne, to su pokazali nekakvi testovi, a osim toga, ovakva razlika u prosečnom trajanju života među polovima, nije bila tokom čitave istorije - rekla je između ostalog Svetlana i dodala:

- Pokazalo se da estrogen deluje protektivno, ima imuno-modelatorni efekat, što znači da deluje pozitivno na imunitet i naročito na odbranu od virusa. Ono što se kod žena još pokazalo jeste veća aktivnost "ćelija prirodnih ubica", koje su takođe veoma važan element imuniteta. S druge strane, taj estrogen, naročito promene u hormonskom statusu utiču na na primer veću sklonost depresiji. Žene su sklonije depresiji i to je odnos čak 1.7 na prema 1, u odnosu na muškarce.

Kada je reč o bolestima srca, Svetlana kaže:

- Muškarci su skloniji kardiovaskularnim bolestima i to ima veze sa uticajem imunskog sistema i testosterona, a kada žene uđu u menopauzu, taj rizik se približava, a estrogen i u tom smislu deluje protektivno.

Kardiolog Svetislav Mališić je takođe govorio na ovu temu, a šta su stručnjaci još otkrili, poslušajte u snimku:

Povezane vesti