Ako vaša beba jako plače, petominutno nošenje deteta u rukama dok polako hodate je najefikasniji način za smirivanje i uspavljivanje bebe, otkrili su istraživači japanskog Nacionalnog naučnog instituta Riken. Studija je sprovedena kako bi se pronašla najbolja metoda za uspavljivanje bebe. Eksperimenti su izršeni nad 21 bebom starosti od sedam meseci ili mlađom i njihovim roditeljima i to u Japanu i Italiji.

Ostavljanje bebe da spava u vašem naručju još osam minuta od trenutka uspaljivanja, pomaže da se spreči da se dete probudi kada ga stavite u krevetac, dodao je međunarodni istraživački tim.

"Nosi i hodaj" ima najbolje rezultate

U okviru studije testirane su četiri različite metode u trajanju od 30 sekundi i upoređivana je reakcija beba. "Nosi i hodaj" tehnika dala je najbolji efekat, dok je stavljanje bebe u kolica i pomeranje napred-nazad imalo slabe, ali pozitivne rezultate. Druge dve opcije, "drži bebu i sedi" i polaganje bebe u krevet, nisu dale nikakav efekat.

Tim istraživača je potom testirao vremensko trajanje šetnje, odnosno hodanja, a utvrdili su da nakon pet minuta sve bebe prestaju da plaču.

Hodanje vašom uobičajenom brzinom je dovoljno, ali pošto će se bebe vrlo verovatno probuditi kad prestanete da hodate, rezultati sugerišu da je bolja opcija da koračate u krug oko stola, umesto da se krećete napred-nazad.

Magična brojka? 13 minuta!

Bebe se često probude kada ih položite u krevetac nakon što zaspu, a istraživači su utvrdili da je to zbog toga što se njihov puls ubrzava kada telo gubi kontakt sa osobom koja ih je nosila, te upravo u tome leži razlog buđenja. U slučajevima kada se bebe nisu probudile nakon što su stavljenje u krevetac, roditelji su u proseku proveli bar osam minuta noseći je pre toga. S druge strane, bebe bi se budile ako su ih roditelji nakon u proseku tri minuta od uspavljivanja polagali u krevetac.

Posle oko osam minuta, bebe prolaze fazu u kojoj je san plitak i manje je verovatno da će se probuditi, zaključak je ovog istraživanja.