Većina nas zamrzava namirnice, a najčešće se u našim zamrzivačima nađe meso, povrće i ostaci kuvane hrane koja nam je pretekla od ručka. Ono što uvek treba imati na umu je to da sve namirnice imaju svoj rok trajanja i da ih trebali iskoristiti u određenom vremenu.
14.06.2021.|08:45
Podeli:
Donosimo vam kompletan vodič za zamrzavanje i čuvanje namirnica na određenim temperaturama i u određenim uslovima.
Prvi i najvažniji savet jeste da je idealna temperatura za zamrzavanje hrane -18°C, kao i to da hranu treba staviti u kese tako da u njih uđe što manje vazduha. Ukoliko imate mogućnost da hranu vakumirate to je najbolji način da je u potpunosti sačuvate od negativnih uticaja koji zamrzivač može imati na nju. Kako biste bili sigurni da hrani nije prošao rok, na kesice obavezno stavite nalepnicu na kojoj ćete napisati šta se u njoj nalazi i datum kada ste je zamrzli.
Da bi vaša hrana bila bezbedna i da bi sačuvala ukus i hranljive sastojke potrebno je da primenite ove savete.
Temperatura i vreme
Idealna temperatura za zamrzavanje hrane je -18 °C, jer se pri toj temperaturi mikroorganizmi sprečavaju da pređu u stanje u kojem bi bili štetni po zdravlje. Na ovoj temperaturi buđ i bakterije se inaktivišu i sprečava se njihovo dalje razmnožavanje. Treba imati na umu da jednom kad se namirnica odmrzne, svi mikroorganizmi se ponovo aktiviraju što može dovesti do raznih infekcija i bolesti.
Još jedna bitna stvar kod zamrzavanja namirnica je i to da ih uvek treba smrznuti dok su sveže, jer će njen rok trajanja nakon odmrzavanja biti duži. Čuvanjem namirnica na temperaturi od -18 °C ili niže hrana će zadržati potrebnu teksturu, ukus, boju, ali i vitamine. Zamrzavanje ne uništava nutritivne vrednosti namirnica, osim kod mesa kod kojeg u trenutku zamrzavanja nastaju male promene u nutritivnim svojstvima.
U čemu zamrzavati hranu
Kada govorimo o ambalaži trebate pripaziti na nekoliko stvari:
Zamotajte hranu koju nameravate zamrznuti i stavite je u hermetički zatvorenu posudu. Plastične posude s poklopcem najbolje su za čuvanje tečnosti i mekane hrane, dok su plastične kesice za zamrzavanje sa savitljivom plastificiranom žičicom ili trakom dobre za ostale namirnice.
Izbegavajte zamrzavanje u staklenim posudama, jer na niskim temperaturama može doći do pucanja. Takođe, ukoliko zamrzavate tečnost trebalo bi da znate da posude, flaše nikada ne treba puniti do vrha… Ostavite 3,4 centimetra kako ne bi posuda pukla, jer će se zapremina tečnosti povećati pri smrzavanju.
Tanje plastične vrećice će biti prikladne za nepravilne komade mesa poput pilećih bataka.
U kesama od čvrste plastike mogu se zamrzavati umaci, povrće i gulaš.
Za veće namirnice potrebno je odabrati deblji papir s kojim će se lakše omotati određena hrana i potom zamrznuti. To može biti i “masni” papir (papir za pečenje) koji je idealan za pakovanje voća ili određenih komada mesa. piše Savjetnica.com
Manje količine hrane zamotajte u aluminijumsku foliju, bilo da se radi o ribi ili piletini. Dobro je napomenuti da ona nije dobra za pakovanje kiselog voća, budući da može doći do reakcije pri kojoj će voće izgubiti boju.
Nakon odmrzavanja, hranu je potrebno pripremiti odmah. Ako planirate da namirnice otapate u mikrotalasnoj pećnici, treba imati na umu da bi neki delovi mogli da počnu da se "kuvaju", pa je neophodno takvu hranu odmah upotrebiti.
Jednom kad odmrznete hranu, ne preporučuje se da je ponovo vraćate u zamrzicač. To možete učiniti, ali tek nakon što je termički obradite.
Odmrznute namirnice ostavljenevan zamrzivača na duže od sat vremena ili dva na temperaturi višoj od 35°C, nikako ponovo ne zamrzavajte.
Ako ste već kupili unapred zamrznuto meso ili ribu, možete ga ponovno smrznuti, ali to trebate uraditi odmah, dok se još nije u potpunosti odledila.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Jedna od troje pacijenata teško povređenih usled obrušavanja nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu preminula je danas u 15 časova u Kliničkom centru Vojvodine, rekla je za Tanjug v.d. direktora Kliničkog centra Vojvodine dr Vesna Turkulov.
Pevač Džejson "Sandens" Hed ranio je samog sebe u stomak, srećom metak nije oštetio vitalne organe i trenutno je u stabilnom stanju, rekla je njegova supruga Misti.
Nekim horoskopskim parovima sudbina u 2025. godini priprema pravu ljubavnu čaroliju, pa proverite koji znakovi su se našli na spisku astrologa i zbog čega će imati neraskidivu ljubavnu vezu.
„Nemam odrešene ruke da vas šaljem obojicu kući, ja bih to uradio sa velikim osmehom na licu...“ ovim rečima je sudija Branko prokomentarisao Marka i Boška.
Dolaskom hladnih zimskih dana, naša koža i kosa suočavaju se sa brojnim izazovima. Drastične promene temperature, hladan i suv vazduh, kao i grejne prostorije, uzrokuju gubitak vlage, što vodi ka isušivanju, iritacijama i drugim neprijatnostima.
Naučno istraživanje sa Stevens Instituta za tehnologiju otkrilo je da na produktivnost radnika lošije utiču šefovi koji su povremeno agresivni nego oni koji su konstantno takvi.