Taj čudan gest koji uključuje pritiskanje usana uz tuđe može izgledati intrigantno, ali postoji više razloga zbog kojih se ljubimo.
Iako se ljubimo iz raznih razloga – iz ljubavi, radosti ili kao znak pozdrava, čin ljubljenja zaista može delovati pomalo neobično.
Znate li da jedan običan poljubac, u kojem su uključena samo dva mišića, sagori oko 2-3 kalorije, dok strastveniji poljubac koji uključuje 23-34 mišića može da potroši i do 5-26 kalorija po minutu? Fascinantno, zar ne?
Iako su mnoge teorije iznete o poljupcima i zašto ih praktikujemo, postoji nekoliko zanimljivih činjenica koje ih objašnjavaju.
Prvo, ljubljenje izaziva hemijsku reakciju u mozgu koja oslobađa oksitocin, poznat kao „hormon ljubavi“, koji izaziva osećaj naklonosti. Ova hemikalija je ključna za jačanje veze između ljudi.
Neki poljupci su proizvod romantične ljubavi. Osjećaj uzbuđenja i leptirići u stomaku koji prate početak ljubavi posledica su oslobađanja dopamina, poznatog kao „hormon sreće“.
Međutim, poljupci često imaju i seksualnu motivaciju. Starija istraživanja sugerišu da žene procenjuju potencijalne partnere na osnovu poljupca, dok muškarci koriste poljupce kako bi povećali nivo polnih hormona i proteina koji pomažu u pripremi partnerke za intimni odnos.
Naravno, osim svih ovih razloga, ljubljenje jednostavno prija. Usne su prepune nervnih završetaka, pa osećaj dodira i bliskosti donosi zadovoljstvo i opuštanje.
U suštini, ljubljenje je čin koji izaziva mnoštvo hemijskih reakcija u našem telu, dok istovremeno jača veze i pruža zadovoljstvo.