Čini se da naučnici sada napokon imaju odgovor na to pitanje, i to nakon što su analizirali aktivnost mozga kod miševa tokom parenja. Njihova analiza pokazuje da se u muškom mozgu tokom se*sa odvija jedan "zapetljan ples" u kojem učestvuju dve hemikalije. I upravo taj ples kontroliše napredovanje se*sualnog čina, vodeći ga do ejakulacije.

Iako je novo istraživanje sprovedeno samo na miševima, naučnici ističu da su delovi mozga i sistemi neuroprenosnika uključenih u se*sualnu funkciju slični i kod muškaraca. A ovo bi otkriće u budućnosti moglo utabati put za nove oblike lečenja za muškarce s prevremenom ejakulacijom.

Se*sualno ponašanje

"Verujem da je naša studija otvorila vrata razvoju kliničkih terapija", rekla je Ai Mijasaka, autorka studije na Univerzitetu Tsukuba u Japanu.

Iako se se*sualno ponašanje i ranije istraživalo u brojnim studijama, sve do sada su naučnici bili fokusirani na početak se*sa. A ono što se događa u mozgu tokom drugih faza se*sa ostalo je tajna do sada. To uključuje nameštanje, uvođenje penisa u vaginu i ejakulaciju.

"Se*sualno ponašanje je složen niz događaja", pojasnio je koautor studije Qinghua Liu s Nacionalnog instituta za biološke nauke u Pekingu.

Aktivnost mozga u fazama se*sa

U ovoj novoj studiji japanski naučnici su istraživali aktivnost mozga mužjaka miševa kroz niz akcija koje čine deo se*sa. Ubrizgali su fluorescentne senzore u nucleus accumbens, deo mozga koji je uključen u procesiranje zadovoljstva i nagrade, a povezan je i s ovisnošću. Optičko vlakno bi zasvetlelo ako je mozak lučio dopamin, hemikaliju koja se često povezuje s ugođajem i užitkom, i acetilkolin, neuroprenosnik koji reguliše dopamin.

Rezultati su otkrili da zapleten ples između te dve hemikalije u svakoj fazi se*sa. Pre nameštanja, mužjak miša počeo je "ritmički" da luči acetilkolin, a oko šest sekundi kasnije mozak je počeo da luči i dopamin. Zatim je, kad je mužjak uveo penis u vaginu ženke miša, lučenje acetilkolina i dopamina variralo u skladu s ubadajućim pokretima mužjaka. Na kraju se, kod mužjaka koji je je počeo da ejakulira, lučenje dopamina značajno usporilo pre nego što je opet naglo poraslo tokom prelaza na ejakulaciju.

"Studija je otkrila dinamiku toga kako različite hemikalije zajedno rade u mozgu kako bi se regulisao prelaz kroz različite faze muškog se*sualnog ponašanja", rekla je dr Liu. 

Naučnici kažu da miševi i ljudi imaju različita se*sualna ponašanja, ali njihova područja mozga i neuroprenosnici mogu biti slični. Smatraju da bi ova studija mogla doneti strategije u lečenju se*sualne disfunkcije, a naročito prevremene ejakulacije koja pogađa 20 do 30 posto se*sualno aktivnih muškaraca.

"Pretpostavljamo da će naše otkriće biti polazna tačka za sofisticiranije studije koje će se baviti molekularnim i neuralnim mehanizmima koji upravljaju tajmingom ejakulacije i za potencijalni razvoj novih terapija za se*sualnu disfunkciju kod ljudi", zaključuju autori studije objavljene u časopisu Neuron.

Tagovi:

Povezane vesti