Pranje veša deluje kao jedan od najjednostavnijih kućnih poslova. Samo odvojite garderobu u korpu za veš, ubacite je u odgovarajući ciklus pranja (ili operete ručno) i dodate željenu dozu deterdženta. Sve je to standardna praksa, osim ako niste stručnjak za pranje veša, Patrik Ričardson, koji ima mnoštvo jedinstvenih (i efikasnih!) filozofija za održavanje garderobe: on pere veš znatno ređe nego većina ljudi, pere osetljive i one komade označene kao „samo za hemijsko čišćenje“ u svojoj veš mašini i nikada ne koristi standardni deterdžent za veš. Umesto toga, koristi blagi sapun za veš, za koji tvrdi da je bolji.

Zašto je sapun za veš bolji od deterdženta?

Ričardson objašnjava da se ova dva proizvoda prave na različite načine i da zbog toga daju različite rezultate.

„Deterdžent je sintetički, u osnovi je to samo gomila sredstava za čišćenje pomešanih u bubnju, uz dodatke na bazi nafte ili drugih ulja,“ kaže on. „Proces pravljenja sapuna je jednostavniji i prirodniji. Uzmete ulje, dodate kiselinu i dobijete blago sredstvo za čišćenje.“

Pošto sapun sadrži manje sastojaka i manje ulja, bolje se ispira iz garderobe nego deterdžent, što je još jedan razlog zašto ga Ričardson preferira.

„Sapun se potpuno ispira, tako da čak i ako ga preterano koristite, neće ostaviti tragove na odeći,“ kaže on. „S druge strane, deterdženti se prave s više ulja kako bi zadržali miris, pa oblažu garderobu prljavim slojem.“

Govoreći o prljavim slojevima: Ako ste ikada videli poznate video-snimke na TikToku o „stripovanju“ veša, Ričardson kaže da je deterdžent glavni krivac za prljavu vodu koja ostaje posle pranja. Grozno, zar ne? Umesto toga, on preporučuje da zamenite deterdžent sapunom, koji će pomoći da vaša odeća bude čistija i duže ostane čista.

„Ulje u deterdžentu zarobljava prljavštinu u vašoj veš mašini, tako da čak i ako vaša odeća miriše čisto, zapravo neće biti čista osim ako koristite sapun,“ kaže on.

Foto: brizmaker/Shutterstock

Razlika u ceni između sapuna za veš i deterdženta

Prelazak sa deterdženta na sapun za veš može biti malo skuplji. Na primer, sapun u listićima koji Ričardson koristi košta 22 dolara, dok prosečan deterdžent može koštati upola manje.

Međutim, investicija bi se mogla isplatiti: Koristićete znatno manje proizvoda (sapun ne sadrži vodu ili aditive), a vaša odeća će ostati u boljem stanju, jer je nećete prekrivati slojem ulja prilikom svakog pranja. Osim toga, budući da je manje agresivan, sapun možete koristiti za pranje osetljivih materijala poput kašmira i svile.

„Volim da kažem ljudima da je korišćenje sapuna kao kupovina kvalitetnog šampona u salonu: skuplje je, ali traje duže i zdravije je za vašu kosu,“ kaže Ričardson.

Spremni za prelazak na nežniju alternativu kako biste zaštitili garderobu?

Najbolji korak, prema Ričardsonu, jeste jednostavno početi. Ne morate raditi „stripovanje“ odeće niti raditi bilo šta posebno sa svojom veš mašinom, vremenom će sapun isprati svu prljavštinu.

„Mislim da prelazak ne mora biti drastična promena, poput dijete kada izbacujete sav keks iz kuće,“ kaže on. „Samo pređite na sapun, i posle nekoliko pranja, vaša odeća će biti znatno čistija.“

Povezane vesti

Zašto je Sergej sebi dao nadimak Sting?
Showbiz

Zašto je Sergej sebi dao nadimak Sting?

Sergej Ćetković se, gostujući u emisiji "Exkluziv NIGHT" prisetio mladosti, pa priznao da je sebi, tokom srednjoškolskih dana, dao nadimak Sting, a evo i kako je do toga došlo...

15.12.2024. 8:34