Ipak, nepravilna upotreba može izazvati ozbiljne opasnosti, uključujući oštećenje uređaja i potencijalne zdravstvene rizike. Zato je važno poznavati pravila sigurne upotrebe mikrotalasne pećnice kako bi se obezbedila sigurnost u kuhinji.

Mikrotalasna pećnica funkcioniše emitovanjem elektromagnetnih talasa koji uzrokuju vibraciju molekula unutar hrane, stvarajući toplotu. Ovaj proces omogućava brzo kuvanje ili zagrevanje hrane. Ipak, nisu svi materijali i namirnice pogodni za upotrebu u mikrotalasnoj pećnici. Nepravilna upotreba može dovesti do opasnih situacija.

Jedan od najvećih rizika kod mikrotalasnih pećnica je nepravilna upotreba materijala koji se u njih stavljaju. Neki materijali mogu izazvati požare, ispuštati štetne supstance ili oštetiti sam uređaj.

Metalni predmeti predstavljaju požarnu opasnost

Jedna od najčešćih grešaka je stavljanje metalnih predmeta, uključujući aluminijumsku foliju, u mikrotalasnu pećnicu. Metal reflektuje mikrotalase umesto da ih apsorbuje, što može potencijalno dovesti do požara. Čak i tanjiri ili šolje sa metalnim ukrasima mogu predstavljati rizik. Kako biste sprečili ovakve opasnosti, izbegavajte stavljanje bilo kakvih metalnih predmeta u mikrotalasnu pećnicu.

Rizici korišćenja plastičnih posuda

Nisu sve plastične posude bezbedne za korišćenje u mikrotalasnoj pećnici. Neke vrste plastike mogu pri visokim temperaturama ispuštati štetne hemikalije u hranu.

Jedan od primera je bisfenol A (BPA), supstanca koja se koristi u određenim plastičnim ambalažama, a koja može dospeti u hranu pri zagrevanju, potencijalno narušavajući hormonalne funkcije u telu, piše Daily Wrap.

Posude od polistirena (poznate kao stiropor) takođe mogu biti opasne jer se mogu otopiti na visokim temperaturama, pri čemu se štetne supstance prenose u hranu. Kako biste obezbedili sigurnost, koristite isključivo plastične posude označene kao „bezbedne za mikrotalasnu pećnicu“, jer su dizajnirane da izdrže mikrotalasnu energiju bez raspadanja i ispuštanja toksina.

Povezane vesti