Postoje, s druge strane, reči kojima roditelji mogu istinski da naprave štetu detetu, odnosno odnosu s detetom. Ali, postoje i reči koje možemo izgovoriti i njima malo ublažiti nešto što se u tom trenutku događa, nešto što dete brine, nešto što će izgladiti situaciju ili je primiriti kako bi dalje moglo da se razgovara o tome.

Na stranici "Psychology Today" psihološkinja Robin Koslovic podelila je svoje iskustvo s jednom važnom reči koju često zaboravljamo, a ona može imati veliki efekat na dete. Sasvim je jednostavna, a može da umiri mališana, nauči ga strpljenju, ali i postavi granice.

Ta reč je - kasnije.

Ta reč, ističe Koslovic, može za mnoge roditelje da predstavlja i traumu – ako su odrasli u domu u kom je "kasnije", zapravo značilo "nikada". Mnogi roditelji to rade i danas, ali to je slučaj u kom ova reč neće napraviti ništa dobro. Ako smo kao roditelji naučili da naše traženje nečeg može dovesti do ljutnje ili odbijanja, nekad i koristeći ovu reč, ona bi mogla da predstavlja lošu reč.

Reći "kasnije" može biti pogrešno ako:

- Budi sećanja na ignorisanje ili zaborav.

- Izgleda kao odbijanje, a ne kao uveravanje.

- Čini se kao prekršeno obećanje, jer u našem detinjstvu je često značila - nikad.

- Izaziva osećaj krivice - želimo da dokažemo svojoj deci da su njihove potrebe važne.

Ipak, ova reč, ako se koristi na ispravan način, zapravo uopšte ne odbacuje detetove potrebe, nego upravo suprotno: uči strpljenju, emocionalnoj regulaciji i poverenju. Osim toga, reč "kasnije" može da nauči dete da je odlaganje nekad poželjno i smisleno, ali i važno.

Osnažuje roditelje

Nekad mislimo da moramo reći "ne" na sve, kako bismo dokazali da znamo da postavljamo granice. Ali, to se može postići i uz pokazivanje topline i brige.

Kada koristiti "kasnije"

Važno je znati ovo: "kasnije" funkcioniše samo ako kasnije zaista dolazi. Ako kažemo "kasnije", ali ne ispoštujemo, to postaje prazno obećanje i nagriza poverenje. Ako znamo da "kasnije" nećemo imati vremena za igranje, da "kasnije" neće dobiti kolač, bolje je ne izgovarati tu reč. 

Kad koristimo "kasnije", to mora nešto da znači. Dakle, koristimo samo ako ćemo zaista kupiti neku igračku detetu, ako ćemo mu zaista malo kasnije pokazati kako se vezuje pertla na cipeli, ako će kasnije, nakon ručka, stvarno dobiti slatkiš.

Kada ne koristiti "kasnije"

Naravno, ovo nije reč koja se može koristiti u bilo kom trenutku. Ako dete govori o nečemu važnom, ako govori o nekom strahu ili nečemu što ga čini tužnim, reč "kasnije" može izazvati opravdanu frustraciju i značiti da omalovažavamo njegova osećanja. To nije dobra prilika za izgovaranje reči "kasnije".

Važno je shvatiti ono što psihološkinja Koslovic ističe: "Kada postavljamo granice s toplinom, kada ih sledimo, kada dokazujemo svojoj deci da će njihove potrebe biti zadovoljene na struktuiran, predvidiv način, ne učimo ih samo strpljenju. Ponovo ispisujemo ono što su nama govorili. 'Kasnije' ne mora značiti zanemarivanje. Može značiti poverenje. Može značiti ljubav".

Povezane vesti