Iz godine u godinu raste potražnja za staračkim domovima. Zbrinjavanje starijih ljudi koji ne mogu samostalno da se brinu o sebi nekada nije moguće sprovesti kod kuće. Neophodno je da se u taj zadatak uključi više stručnih ljudi, koji su mu danonoćno posvećeni. To je moguće u staračkim domovima.
Iako je mnogima u fokusu smeštaj koji nude starački domovi i koji je veoma komforan, ipak na prvom mestu je medicinsko zbrinjavanje korisnika. Zdravstveni problemi su ti koji najčešće dovode do toga da starije osobe postanu korisnici staračkog doma.
Medicinsko osoblje bavi se stalnim nadzorom i praćenjem vitalnih parametara kao što su merenje krvnog pritiska, nivoa šećera u krvi i telesne temperature. Korisnici kojima je potrebna intenzivna nega takođe se mogu smestiti u staračke domove, pod uslovom da imaju kapacitete da ih zbrinu. S tim u vezi je i opredeljenje nekih staračkih domova da podele svoje usluge prema stepenu podrške. Postoje posebne sobe za zavisni tip korisnika, koje su opremljene posebnim krevetima sa podesivim uzglavljima i svim ostalim elementima koji omogućavaju lakšu medicinsku negu. Najveći teret posla uvek preuzima stručno medicinsko osoblje, a to su gerijatrijske medicinske sestre i tehničari. Tu su i negovateljice čija uloga je veoma važna, tj. nezamenjiva. Kompletan zdravstveni nadzor sprovodi se pod kontrolom lekara opšte prakse kog većina staračkih domova ima u svojim redovima.
Smeštaj i ishrana korisnika veoma su važan deo usluga koje starački domovi pružaju svojim korisnicima. Ove ustanove su kao druge kuće i treba svima da pruže toplinu doma, udoban smeštaj i ukusnu i zdravu ishranu. Što se smeštaja tiče, starački domovi imaju u ponudi zasebne sobe i apartmane, ali u većoj meri su zastupljene sobe koje se dele sa drugim korisnicima. Cene usluga diktira i vrsta smeštaja, tako da je ona viša ako se odlučite sa jednokrevetnu sobu ili apartman sa sopstvenim kupatilom. Na izbor staračkog doma dosta utiče i cena kao faktor. Ukoliko vam je cena smeštaja u jednokrevetnoj sobi visoka, možete se odlučiti za dvokrevetnu.
Na komfor smeštaja utiče izgled, veličina i opremljenost svih zajedničkih prostorija u staračkim domovima. U zavisnosti od arhitekture ustanove, dnevnih boravaka može biti više, naročito ako je reč o većem domu za stare koji ima više spratova. Tada je važno da starački dom ima lift ili bar pokretnu stolicu za stepeništa, za sve one koji ne mogu peške da se penju. Inače, većina korisnika staračkog doma ima poteškoća pri kretanju. Te poteškoće mogu biti manje ili veće, ali svakako one prirodno dolaze s godinama tako da svakako treba obezbediti što lakše kretanje svim korisnicima domova za stare.
Važan deo staračkog doma čini i trpezarija u kojoj se serviraju ukusni obroci. Neki starački domovi imaju i sopstvenu kuhinju, dok se za sastavljanje menija konsultuje nutricionista zajedno sa samim korisnicima. Oni odlučuju o tome koja će jela biti na nedeljnom meniju, jer najvažnije je da se poštuje njihov ukus.
Deo vremena se provodi napolju, a za to služi dvorište. Neki starački domovi imaju veoma prostrane bašte i prave parkove. Ima i onih domova koji imaju nešto manja, ali lepo uređena dvorišta. Stanovnici staračkih domova koriste svaki slobodan trenutak i lepo vreme kako bi se opustili u udobnim baštenskim garniturama, na svežem vazduhu. Ovakav ambijent je odličan i za igranje karata ili omiljenih društvenih igara. Bolji starački domovi posvećuju značajnu pažnju društvenom životu korisnika. Organizuju se razne umetničke radionice, priredbe i proslave sa muzikom, gostovanja umetnika itd. Takođe, važni su i svi datumi koji su korisnicima bitni, pa se stoga slave rođendani i svi veliki praznici. Činjenica je da u staračkim domovima ima slobodnog vremena na pretek. Obično se servira tri glavna obroka i dve užine i to u tačno određeno vreme. Osim toga, ostalih obaveza nema. Na socijalnoj službi u staračkom domu je da organizuje što zanimljivije sadržaje za svoje korisnike.
Pored standardnih usluga, neki starački domovi imaju i one specijalne. Tako na primer, samo pojedini starački domovi u svojoj ponudi imaju palijativnu negu. Reč je o specifičnoj vrsti medicinske nege i zbrinjavanja za koju je neophodan adekvatan prostor, ali na prvom mestu stručno osoblje sa iskustvom. U posebne usluge spadaju i one koje se odnose na rehabilitaciju korisnika nakon povreda ili nekih oboljenja. Za rehabilitaciju je zadužen tim stručnjaka, a ona se sprovodi u posebno adaptiranom prostoru.
U boljim staračkim domovima korisnicima su obezbeđenje usluge frizera i pedikira.
Kada je o domovima za stare reč, izbor je zaista velik. Sa uslugama svih njih možete se upoznajti na stranama sajta Oglasiko gde su oglasi i gde možete da steknete kompletnu sliku. Tek nakon upoređivanja više različitih domova imaćete viziju šta je to što tražite. Zakažite obilaske odabranih ustanova i odlučite se za jednu od njih. Smeštaj u staračkom domu može biti i privremen, ukoliko se javi potreba za tim.