Zahvaljujući svojoj pristupačnosti, višestrukoj upotrebi i činjenici da ne sadrži agresivne hemikalije, mnogi je koriste za uklanjanje fleka, masnoće i kamenca.

Ipak, stručnjaci upozoravaju – uprkos njenim brojnim prednostima, postoje površine na kojima bi je trebalo izbegavati.

Površine poput mermera i kvarca, iako na prvi pogled deluju čvrsto i otporno, mogu biti vrlo osetljive na zrnastu strukturu sode bikarbone. Redovnom upotrebom može doći do oštećenja zaštitnog sloja, stvaranja mikroogrebotina i gubitka prirodnog sjaja ovih materijala.

Isto važi i za ogledala i staklene površine. Umesto da ih ostavi besprekorno čistim, soda može istaći postojeća oštećenja i stvoriti nova. Mikroogrebotine koje nastanu vremenom postaju sve vidljivije, što utiče na estetiku i dugotrajnost staklenih elemenata.

Drvo je još jedna osetljiva površina koja zahteva poseban oprez. Lakirane površine, parketi i nameštaj, posebno oni izrađeni od finijih materijala, mogu se trajno oštetiti. Soda bikarbona može istanjiti gornji sloj i narušiti prirodan izgled drvenih površina.

Kod predmeta sa ukrasnim detaljima, rezbarijama ili teško dostupnim delovima, soda se lako zadržava u udubljenjima. Ostatke je često teško isprati, a beli tragovi koje ostavlja mogu pokvariti celokupan estetski utisak.

Iako ostaje dragocen saveznik u borbi protiv nečistoća, soda bikarbona ipak nije univerzalno rešenje. Stručnjaci savetuju da se pre upotrebe provere preporuke proizvođača ili da se, za osetljivije površine, biraju blaže i sigurnije alternative.

Povezane vesti

Ovo je NEOSTVARENA ŽELJA Tee Tairović!
Showbiz

Ovo je NEOSTVARENA ŽELJA Tee Tairović!

Pevačica Tea Tairović može da se pohvali titulom najpopularnije pevačice na ovim prostorima, a iako je toliko uspešna u poslu koji radi, ipak na tom polju ima neostvarenu želju.

14.5.2025. 9:53