Pre svega, radno vreme privatnih vrtića je u potpunosti prilagođeno potrebama savremenih porodica. Nekada davno je najčešće radno vreme zaposlenih bilo od sedam do tri. Tada su i vrtići pratili ovu satnicu. Međutim, danas kada većina ljudi radi od devet do pet, i radno vreme vrtića bi trebalo da bude prilagođeno tome. U privatnim vrtićima su toga svesni, te su prihvatili ovaj raspored. Takođe, važno je naglasiti da je to regularno radno vreme i da se ne tretira kao neko dežurstvo, kao što je to slučaj u vrtićima koji nisu privatni. Takođe, opšte je poznato da mnogi moraju i duže da ostanu na poslu, ali većina privatnih vrtića pokriva i ovu opciju. Mnogi imaju radno vreme do 19 h, a po potrebi dežuraju i duže. S druge strane, neki roditelji dugo putuju do posla, pa moraju ranije da ostave dete u privatnom vrtiću. U privatnim vrtićima se zna kakav je čiji raspored, te ako ima zahteva da se dete dovodi ranije ujutru, pre zvaničnog vremena rezervisanog za okupljanje dece, uvode se jutarnja dežurstva. Privatni vrtići su tu da odgovore zahtevima roditelja.
U privatnim vrtićima deca su podeljena po starosnim grupama. Pri tome, svaka grupa upisuje ograničen broj dece. Ukoliko se prijavi više dece nego što u grupi ima mesta, formira se nova grupa i tako sve dok se ne popune kapaciteti privatnog vrtića. Zahvaljujući činjenici da privatni vrtići imaju dovoljan broj zaposlenih vaspitača, moguće je napraviti više manjih grupa što svima ide u prilog. Deca su na prvom mestu, važno je svakom od njih se posvetiti ponaosob. Roditelji su veoma zadovoljni zato što znaju da je u takvoj atmosferi njihovom detetu posvećena puna pažnja. Čarke i prepirke među decom su normalna pojava. U velikim vrtićkim grupama one mogu da proteknu neprimećeno i da prerastu u sukob. U privatnim vrtićima se mnogo lakše prati svaki detetov korak, kao i njegova reakcija na događaje i situacije. Pri tom, grupe nisu ni previše male, već imaju taman optimalan broj dece, kako bi se sprovodile sve aktivnosti po nastavnom planu. U manjim grupama, nijedno dete se ne oseća zapostavljeno. Edukativne igre, časovi likovnog, muzičkog, sveta oko nas, časovi stranih jezika – sve je organizovano tako da se radi u grupi. Ima sasvim dovoljno vremena da svaki mališan obavi svoj deo zadatka i da aktivno učestvuje u radu grupe. Idealna veličina vrtićke grupe u privatnim vrtićima omogućava i bolju koncentraciju dece, manje ometanja i nepotrebne buke. Bilo da se aktivnosti sprovode unutra ili na dvorištu vrtića, moguće je igrati se igara i u kojima su deca podeljena u timove.
Deca se u privatnim vrtićima hrane zdravo. Jelovnike sastavlja dijetetičar, tj. nutricionista, a obroci se spravljaju u sopstvenoj kuhinji ili ih dostavlja ketering služba. Ukoliko u grupi ima neko dete koje ima specifično propisanu ishranu, zbog alergije na primer, ovim zahtevima se uvek izlazi u susret. Ovako je u svim vrtićima, a ne samo u privatnim. Opet zahvaljujući tome što je jedan vaspitač u vrtiću zadužen za manju grupu dece, ona ili on mogu lakše da isprate kako svako dete jede i da li ima apetit. Deca su često izbirljiva, jer dosta toga nose iz kuće. Ipak, veštim trikovima mogu se dodatno motivisati da bolje jedu. Na primer, u nekim privatnim vrtićima je praksa da svaki dan dete ima novu list papira na kome se u vidu simpatičnih crteža ocenjuje kako je jelo, koliko je bilo aktivno i da li je spavalo u vreme odmora. Ocene su u vidu smajlija, cvetića i slično. Mnoga deca imaju u sebi takmičarski duh, pa ih to može motivisati da uvek imaju dobar skor. Takođe, često se ugledaju jedna na druge, pa je dobro kad u grupi ima što više dece koja nisu izbirljiva kada je hrana u pitanju. Svi bi oni najviše voleli da jedu samo slatkiše. Privoleti ih da jedu zdravu, kuvanu hranu nekad je malo teže. Ipak, kada su obroci ukusno spremljeni i lepo servirani, lakše je motivisati dete da jede.
Još jedan od razloga zašto sve više roditelja upisuje svog mališana u privatni vrtić je taj što se u okviru radnog vremena sprovode sve vannastavne aktivnosti. U stvari, mnogi privatni vrtići ne žele da se deca izdvajaju i da se među njima pravi razlika, te su u cenu mesečnog boravka deteta, uključili i časove stranih jezika, sportić za decu, časove plesa, umetničke radionice i slično.
Privatnih vrtića ima puno i ukoliko još uvek niste odlučili u koji da upišete vaše dete, počnite od veb-sajta gde su svi oni bolji predstavljeni, a to je Oglasiko vaš najbolji izvor informacija u vezi sa uslugama privatnih vrtića. Pogledajte opis programa rada, slike prostora i cene. Napravite poređenje i zakažite posetu onim privatnim vrtićima između kojih se dvoumite. Odaberite onaj koji vam najviše odgovara po svim kriterijumima.
M.K.