Zvuči sjajno, zar ne? Ipak, ponekad stvari ne idu po planu – problemi se mogu pojaviti nekoliko meseci nakon ugradnje ili čak godinama kasnije.

Zašto dolazi do neuspeha? Razlozi variraju od problema sa srastanjem implanta s kosti do infekcija koje mogu ugroziti njegovu stabilnost. U nastavku ćemo se pozabaviti najčešćim uzrocima i objasniti šta možete preduzeti kako biste rešili ove situacije.

Tipovi zubnih implanta

Postoje dve glavne vrste implantata: endostealni i subperiostalni. Endostealni implant se ugrađuje direktno u kost vilice i idealan je za većinu pacijenata, dok se subperiostalni postavlja iznad kosti, koristeći metalnu strukturu za podršku, i preporučuje se osobama sa smanjenom koštanom masom koje ne žele dodatne hirurške zahvate poput augmentacije kosti.

Izbor vrste implanta zavisi od zdravstvenog stanja pacijenta i stanja vilice, a dodatno ga mogu oblikovati troškovi i potrebne procedure. I mada je cena važan faktor, najvažnije je da osigurate kvalitet i pravilnu ugradnju. 

Zato je preporučljivo da kada na internetu pretražujete pojam "zubni implanti cena", obratite pažnju na reputaciju ordinacije i iskustvo stomatologa, jer je dugoročna korist daleko vrednija od početne uštede.

Koliko traju zubni implanti?

Dentalni implant je sofisticirano rešenje koje imitira prirodan koren zuba i ugrađuje se direktno u vilicu. Njegova primarna uloga je da obezbedi čvrstu osnovu za zamenski zub ili most.

Nakon ugradnje implanta, a tokom oseointegracije – procesa u kojem implant srasta sa koštanim tkivom vilice – stvara se čvrsta i stabilna osnova za postavljanje protetske krunice koja služi kao zamena za prirodan zub, i to ne samo po izgledu već i po funkciji. Krunica omogućava pacijentu da normalno žvaće i govori, dok implant obezbeđuje stabilnost i dug vek trajanja cele strukture.

Međutim, dok su sami implanti napravljeni da traju ceo život, krunice koje se postavljaju na njih imaju ograničen vek trajanja. Zbog svakodnevne upotrebe i prirodnog habanja, obično ih treba zameniti nakon 15 do 20 godina. Redovne posete stomatologu, bilo da je to stomatološka ordinacija Beograd ili Niš ili bilo koji drugi grad u Srbiji, su zato veoma važne za produženje njihovog životnog veka i očuvanju maksimalnog izgleda i funkcije.

Šta sve može uticati na neuspeh dentalnih implanta?

Iako se dentalni implanti često nazivaju dugotrajnim i pouzdanim rešenjem za gubitak zuba, nije neuobičajeno da dođe do određenih komplikacija. Problemi se najčešće javljaju tokom zarastanja, ali mogu nastati i zbog određenih zdravstvenih stanja ili navika i životnih okolnosti.

Evo nekih faktora koji mogu negativno da utiču na uspešnost dentalnih implanta:

Održavanje i nega

Kao i prirodni zubi, implanti zahtevaju redovno čišćenje kako bi se sprečilo nakupljanje plaka, koje može da dovede do zapaljenja desni i komplikacija poput periimplantitisa, koji u težim slučajevima može izazvati njihov gubitak. 

Dakle, za zdravlje implanta je najvažnije pranje zuba dva puta dnevno i korišćenje zubnog konca, kao i redovne stomatološke kontrole svakih šest meseci.

Gubitak vilične kosti

Stabilna vilica je osnov za uspešnu implantaciju. U slučaju nedostatka kosti, zahvati poput transplantacije kosti ili podizanje sinusa mogu biti neophodni kako bi se osigurala stabilnost implanta.

Gubitak kosti može nastati zbog osteoporoze, periimplantatne bolesti ili drugih zdravstvenih problema. Pravilna procena stanja vilice pre ugradnje i planiranje dodatnih procedura mogu značajno doprineti uspehu.

Pušenje i dentalni implantati

Pušenje smanjuje šanse za uspeh implantacije jer ometa zarastanje tkiva i osteointegraciju. Kod pušača rizik neuspeha može biti dvostruko veći. 

Pored toga, pušenje povećava rizik od bolesti desni, što dodatno ugrožava stabilnost implanta. Zato, ako planirate ugradnju, prestanak pušenja može značajno povećati šanse za dugotrajan uspeh.

Ostali faktori koji mogu uticati na neuspeh implanta

Stalni pritisak na implante zbog, na primer, škrgutanja zubima (bruksizma), može izazvati njihovo oštećenje. Stariji pacijenti i osobe s hroničnim bolestima, poput dijabetesa, takođe mogu sporije zarastati, što povećava rizik od komplikacija.

Određeni lekovi, kao što su antikoagulanasi ili imunosupresivi, i terapije poput hemoterapije mogu dodatno da otežaju zarastanje. 

Kako postupiti kada zubni implant ne uspe

Kada i ako dođe do neuspeha zubnog implanta, uklanjanje se najčešće obavlja pod lokalnom anestezijom, što je brzo i relativno jednostavno. U nekim slučajevima postoji mogućnost da se novi implant odmah postavi na isto mesto, s obzirom na to da su prema istraživanjima šanse da zamena uspe oko 71%.

Ako je oko implanta došlo do gubitka kosti, prvo će biti potrebno sprovesti nadogradnju kosti. Ovo može značiti dodatno vreme oporavka pre nego što se novi implant postavi.

Za one koji ne žele ili nisu u mogućnosti da zamene implant, alternativna rešenja uključuju dentalne mostove ili proteze, koji mogu biti dobro rešenje za vraćanje funkcionalnosti i izgleda.

Kod problema poput periimplantitisa – upale tkiva oko implanta – često nije potrebno uklanjanje. Lečenje obično uključuje detaljno čišćenje i dekontaminaciju, dok se uz antibiotsku terapiju može kontrolisati infekcija i očuvati implant, ali pod uslovom da gubitak kosti nije značajan.

Povezane vesti