U Švedskoj su ova IMENA za bebe potpuno ZABRANJENA, a za neka morate da platite čak 717 EVRA: Ovo su NAJBIZARNIJI POREZI širom sveta! (VIDEO)
Svi ste čuli za porez na promet, imovinu i dohodak, ali postoje i oni porezi koji nisu uobičajeni.
20.7.2024.|17:00
Izvor: Prva TV/S.M.
Podeli:
Vlade širom sveta osmislile su prilično neobične načine da popune svoje kase. Porezi se razlikuju od zemlje do zemlje, a iako zvuče bizarno ili kao reklamni trik, oni su deo evolucije.
Tako je, na primer, kao posledica velike proizvodnje borovnica, američka država Mejn uvela porez na borovnice. On se naplaćuje 3 centa po kilogramu divljih borovnica. Ovo se uglavnom radi da bi se sprečila prekomerna berba voća koja bi bila štetna po privredu države, a porez plaćaju prerađivači i uzgajivači voća.
Porez na kravlje podrigivanje bio je kratkotrajan na Novom Zelandu, a prvobitno ga je predložila bivša premijerka te zemlje. Ovaj porez imao je za cilj smanjenje emisije štetnih gasova na planeti kao što je metan. Usled protivljenja farmera i oštrih kritika da će takvim nametima poljoprivreda pretrpeti gubitke, porez je ukinut.
U Mađarskoj se oporezuju proizvodi brze hrane, među kojima je i čips. U pitanju je porez na raznovrsnu nezdravu hranu sa visokim sadržajem soli, šećera i drugih sastojaka. Ovo je nametnuto da bi se podstaklo stanovništvo na zdravije izbore, kao i da se smanji gojaznost među tinejdžerima.
Zemlje poput Meksika imaju porez na slatkiše, dok u Indiji postoji porez koji obuhvata pice i hamburgere. Verovali ili ne, u Švedskoj se oporezuju neobična imena za bebe. Pojedina imena, kao što su Alah, Veranda, Metalika i Supermen, su potpuno zabranjena. Na imena koja su teška za izgovor plaća se porez od 717 evra, a koji je najbizarniji porez, a tiče se ispiranja WC šolje, saznajte u videu u nastavku teksta.
Razvoj priče o nastanku štapića – od njihovih jednostavnih početaka do uzdizanja kao simbola praznika, oblikovanog tradicijom, legendama i daškom kreativnosti.
Književnica Vedrana Rudan već neko vreme boluje od opake bolesti, a povodom božićnih praznika u Hrvatskoj, jedna njena objava na Fejsbuku privukla je veliku pažnju.
Mnoge generacije su odrasle uz hitove čuvene grupe "Mobi Dik" koja je bila popularna tokom 90-ih, a iako grupa više ne postoji, frontmena i pevača svi i te kako prepoznaju u javnosti.
Tokom učešća u drugoj sezoni "MasterChefa Srbija“ naučila je brojne veštine i tehnike u kulinarstvu, koje će joj, kako je navela, život učiniti zanimljivijim.
Putovaćemo u kinesku provinciju Fuđen, gde postoje okrugle kuće stare više od 800 godina, u kojima čak 10 porodica žive pod jednim krovom. Upoznaćemo vas sa Tamarom Reske, olimpijskom sportistkinjom sa Daunovim sindromom.
Gosti: politikolog prof. dr Marija Đorić, stručnjak za borbu protiv terorizma Dževad Galijašević i profesor Filozofskog fakulteta u Novom Sadu Vladimir Barović.