Možda ste pomislili da je reč o čisto estetskom detalju, ali zapravo je nekada postojao praktičan razlog zašto su se na farmerke prišivali drikeri.
Čuvena kompanija koja se bavi proizvodnjom farmerki patentirala je dizajn za farmerke još davne 1873, a vremenom su metalni dugmići na prednjim džepovima postali kultni deo dizajna. Čak i danas postoje na mnogim modelima, a ako ste ste ikada zapitali koja je njihova svrha, odnosno imaju li praktičnu vrednost, evo odgovora!
Da bismo saznali zašto postoji ova dugmad moramo da se vratimo u prošlost, kada su farmerke korišćene kao izdržljive radne pantalone. Pre nego što je nastupilo doba brze mode, one koja se lako nabavlja i menja, ljudima je bilo neophodno da njihova odeća traje, posebno ako su radili neki fizički posao.
Dobar par teksas farmerki svakako je dugotrajan odevni predmet, koji nije lako uništiti, ali ljudi koji su radili u rudnicima sredinom i krajem 19. veka brzo su otkrili da sa džinsom imaju jedan problem koji se neprestano ponavljao. Farmerke bi se brzo izlizale oko džepova, odnosno na mestima gde su se šavovi spajali.
Metalna dugmad su probijena upravo kroz te "slabe" tačke na farmerkama, kako bi se šavovi ojačali i držali se na okupu. Kako se savremeni svet promenio i farmerke se više ne koriste kao radna odeća, potreba za ovakvim ojačanjem je prestala, ali su neki modeli farmerki ipak zadržali drikere - kao detalj koji upotpunjuje dizajn.
Pored metalnih dugmića, možda vas je zbunjivalo i postojanje malog džepa unutar većeg, prednjeg džepa na farmerkama? Ovaj dodatak prvobitno je dizajniran kako bi se u njemu čuvao džepni sat, koji su muškarci nosili pre nego što su ručni satovi postali popularni.