"Deca koja nisu upitana, koja su zanemarena, okreću se veštačkoj inteligenciji“! Da li je FABING nova glavobolja za roditelje?
"'Kako si danas?', 'Da li si imao neku teškoću?' i 'Da li treba u nečemu da ti pomognem?' tri su pitanja sasvim dovoljna za uspostavljanje komunikacije sa decom.
21.11.2024.|13:30
Izvor: Prva TV/A.B.
Podeli:
"Fabing" je nova reč ili pak nova glavobolja za roditelje? Ko se sa kim dopisuje i da li veštačka inteligencija menja ulogu roditelja? O ovoj temi razgovarali smo sa psihoterapeutom Biljanom Ćulafić i majkom troje dece Natašom Rajić...
Fabing predstavlja zanemarivanje dece zbog prekomernog korišćenja mobilnog telefona i zanimalo nas je šta psihotepeuti o tome misle.
"Čula sam za fabing i danas smo svi u tom komunikacijskom problemu da smo mnogo na telefonima, a to nije prava komunikacija, odnosno to nije ono što je nama u potpunosti potrebno“, govori psihoterapeutkinja i nastavlja:
"Dobro je da postoji fabing. Šta će biti kada na kraju kada roditelji uopšte ne budu razgovarali sa decom nego svi krenemo da se oslanjamo na društvene mreže i sve ono što nam pruža mobilni telefon“.
Nataša priznaje da je sebe nekad „uhvatila“ u ovakvoj situaciji.
"Tada samo i postala svesna problema koji imamo. Koliko svakodnevno koristimo mobilni telefon, toliko sve više počinjemo da zanemarujemo ljude oko sebe. Bila sam nekoliko puta u situaciji da mi dete kaže ’Mama, pet puta sam te zvala’. Tad se desilo buđenje kada sam shvatila da sam preterala u korišćenju mobilnog telefona i da krenem da ga koristim sa ograničenjem kada sam u njihovom prisustvu“, iskreno priznaje Nataša.
Psihoterapeutkinja naglašava da su roditelji primer svojoj deci.
"Dajemo im primer, ali isto tako i mi sa partnerom počinjemo da pričamo uz mobilni telefon, odnosno pričamo sa partnerom ali i držimo mobilni telefon“.
Takođe, roditeljima daje savete u uspostavljanju komunikacije sa svojom decom i šta je sasvim dovoljno da pitate svoju decu svakog dana.
"Kako si danas, da li si imao neku poteškoću danas i da li treba u nečemu da ti pomognem, tri su sasvim dovoljna pitanja sa kojima ćemo mi uspostaviti komunikaciju sa našom decom. Važno je da su ona upitana“, ističe Ćulafićka i dodaje:
"Deca koja nisu upitana, koja su zanemarena, odnosno njihova potreba za empatijom i razumevanjem nije zadovoljena, e ta deca se okreću veštačkoj inteligenciji“.
O čemu su naše sagovornice još govorile u „Jutru“, možete pogledati u nastavku:
Razmišljate o savršenom novogodišnjem poklonu za dragu osobu? Prilikom izbora morate da budete pažljivi, jer postoje pokloni koje nije primereno poklanjati.
Razmišljate o savršenom novogodišnjem poklonu za dragu osobu? Prilikom izbora morate da budete pažljivi, jer postoje pokloni koje nije primereno poklanjati.
Labrador Moko je prvi pas koji je u učionici ravnopravan sa đacima. Reč je o jednoj osnovnoj školi u beogradskom naselju Banovo brdo, a zašto je on u učionici, pitali smo direktorku škole.
Ako na ulici primetite plastični providni valjak sa crvenim, belim i plavim prugama, sigurno znate da se na tom mestu nalazi berbernica. Ali da li ste se ikada zapitali šta taj znak zapravo simbolizuje?
Rado gledana emisija "Nećete verovati" autora Gvozdena Nikolića godinama ima svoju publiku na Prvoj televiziji, a sam autor je deo ekipe Prve od osnivanja.
Vlada Srbije usvojila je na današnjoj sednici Zaključak kojim se poslodavcima u Republici Srbiji preporučuje da zaposlenima omoguće da ne rade na Badnji dan.
Razmišljate o savršenom novogodišnjem poklonu za dragu osobu? Prilikom izbora morate da budete pažljivi, jer postoje pokloni koje nije primereno poklanjati.
U duhu praznika i darivanja, jedna igraonica na Zvezdari organizovala je Humanitarnu novogodišnju nedelju tokom koje se prikupljaju donacije za decu iz prihvatilišta Beograda.
Nedavna ekspedicija na Antarktik, koju su predvodili ravnozemljaši u pokušaju da dokažu da je Zemlja ravna ploča, rezultirala je suprotnim zaključkom. Gosti su Slobodan Bubnjević, fizičar i naučni novinar i Marko Bulat, pevač.