Petak 13. se već dugo smatra baksuznim danom, a taj strah je prožet kulturološkim, istorijskim i religijskim razlozima. Evo nekoliko razloga zašto:

1. Kombinacija petka i broja 13

Petak: U hrišćanskoj tradiciji, petak se povezuje s raspećem Isusa Hrista, jer je, prema predanju, tog dana bio razapet. Zbog toga se petak dugo smatrao nepovoljnim danom.

Broj 13: U mnogim kulturama, broj 13 se smatra nesrećnim jer narušava "savršenu" harmoniju broja 12 (npr. 12 meseci u godini, 12 apostola, 12 bogova na Olimpu). U numerologiji, 13 se često smatra brojem haosa i nesreće.

2. Istorijski događaji

Jedan od najpoznatijih događaja koji se vezuje za petak 13. desio se 13. oktobra 1307. godine, kada je francuski kralj Filip IV naredio hapšenje i pogubljenje velikog broja templara. Ovaj događaj se smatra jednim od izvora straha od petka 13.

3. Mitovi i legende

Prema jednoj legendi, 13. gost na Poslednjoj večeri bio je Juda, koji je izdao Isusa. 

U nordijskoj mitologiji, na jednom banketu bogova, 13. gost bio je Loki, koji je izazvao haos i smrt boga Baldura.

4. Kulturološki uticaji

Strah od petka 13. naziva se "paraskevidekatriaphobia" ili "friggatriskaidekaphobia" (Friga je nordijska boginja povezana s petkom). Ovaj strah se proširio i u modernom dobu zahvaljujući filmovima, knjigama i pričama koje su dodatno pojačale njegovu "mračnu" reputaciju.

5. Savremeni uticaj

Filmska franšiza "Friday the 13th" (Petak 13.) iz 1980-ih dodatno je popularizovala ideju da je ovaj dan strašan i povezan s lošim događajima.

Povezane vesti