Jedan pilot nedavno je upozorio putnike da ne ulaze u avion dok su prehlađeni, jer rizikuju trajne probleme sa ušima i sluhom.

Kapetan Hajmes Garsija, koji radi za kolumbijsku aviokompaniju Avianka, podelio je video na TikToku u kom objašnjava rizike putovanja avionom u takvom stanju.

Upozorio je da promene u visini mogu izazvati ono što je poznato kao barotrauma uha – oštećenje koje nastaje zbog razlike u pritisku između unutrašnje i spoljašnje strane uha.

Ovo stanje može dovesti do bola u uhu i, u nekim slučajevima, trajnog gubitka sluha.

„Ako je začepljenost jaka, bubna opna vam može čak i pući. To je vrlo ozbiljno“, rekao je.

Profesor Frenklin Džozef, konsultant interne medicine i osnivač klinike Dr Frenk, rekao je za The Sun:

„Letenje s prehladom zaista može povećati rizik od barotraume uha. S obzirom na nedavni porast slučajeva gripa, mnogi ljudi su prehlađeni i imaju začepljen nos. Važno je da budete svesni ovih rizika i preduzmete odgovarajuće mere kako biste zaštitili svoje zdravlje tokom putovanja", govori doktor.

Prema njegovim rečima, barotrauma uha nastaje kada dođe do blokade Eustahijeve tube – malih prolaza koji pomažu u regulaciji pritiska u ušima.

„Kada su vam uši začepljene, ove tube imaju poteškoće da izjednače pritisak tokom poletanja i sletanja, što može dovesti do nelagodnosti, bola ili ozbiljnijih simptoma poput gubitka sluha ili nakupljanja tečnosti iza bubne opne“, objasnio je.

Ako vam se uši začepe i postanu bolne tokom poletanja i sletanja, verovatno doživljavate barotraumu uha.

Simptomi se razlikuju u zavisnosti od ozbiljnosti stanja, ali prehlada vas može izložiti većem riziku od dugotrajnog oštećenja.

„Blagi slučajevi mogu izazvati osećaj punoće u ušima, privremeni gubitak sluha ili zujanje u ušima, poznato kao tinitus. Međutim, u težim slučajevima može se javiti uporan bol, vrtoglavica, pa čak i perforacija bubne opne, što može dovesti do iscvetanja iz uha i dugotrajnih problema sa sluhom“, upozorio je lekar.

Povezane vesti