Prema narodnom verovanju, prvo jaje koje se farba za Uskrs trebalo bi da bude crvene boje - tzv. čuvarkuća. Veruje se da ovo jaje štiti domaćinstvo tokom cele godine do narednog Uskrsa, simbolizujući Isusovu krv i radost. Ostale boje jaja biraju se prema želji.

Broj jaja za farbanje domaćice određuju u skladu s potrebama svoje porodice. Međutim, prema starom verovanju, idealno bi bilo ofarbati tačno 33 jajeta. Ovaj broj simboliše godine Isusovog života u trenutku kada je bio razapet. Iako ovaj običaj potiče iz davnina i prenosi se s generacije na generaciju, retko ko danas farba tačno 33 uskršnja jajeta. Ipak, podsećanje na ove stare narodne običaje može biti korisno.

Ilustracija; Foto: MyraMyra/Shutterstock

Farbanje uskršnjih jaja, osim što je tradicionalni deo priprema za praznik, ima i duboko simboličko značenje. Pored crvene "čuvarkuće", jaja se često farbaju i u drugim živopisnim bojama koje predstavljaju različite simbole. Na primer, zelena boja može simbolizovati proleće i obnavljanje života, dok žuta boja predstavlja svetlost i radost uskršnjeg jutra. Osim toga, u nekim krajevima jaja se farbaju u različite šare i uzorke koji dodatno upotpunjuju prazničnu atmosferu.

U moderno doba, farbanje uskršnjih jaja često postaje porodični ritual koji okuplja članove porodice i donosi radost i zabavu. To je prilika da se provede kvalitetno zajedničko vreme, da se razgovara i deli smeh, dok se stvaraju lepe uspomene koje će se čuvati godinama.

Povezane vesti