Ko će preuzeti ulogu Svetog Oca na čelu Katoličke crkve nakon smrti pape Franje, pitanje je koje zanima mnoge, ali odgovor na njega još nije poznat.

Novi papa mora da bude muškarac

Iako zasedanje Papinske konklave neće započeti pre nego što prođe najmanje 15 dana, a odluke će se donositi u tajnosti unutar zidova Sikstinske kapele, već sada se zna da će novi papa biti muškarac - jer su svih 138 mogućih kandidata muškarci.

Uprkos svom liberalnijem pristupu, papa Franja čvrsto je stajao iza svog stava da žene ne mogu da preuzmu ovu cenjenu ulogu. Teoretski, svaki kršteni muškarac može da bude uzet u obzir za izbor, iako u praksi konklava obično bira nekoga ko je već kardinal. Pravila nalažu da kandidat ne sme da bude u braku, kao i da mora da bude već priznat kao sveštenik, biskup, đakon, laik ili kardinal.

Upravo je u tome razlog zašto krštene žene nemaju istu mogućnost - jer Katolička crkva ne dopušta ređenje žena za sveštenike. To je tradicija koja se proteže kroz vekove i koja je postojala tokom svih 266 papa.

Uloga žena u Crkvi

Ova vest možda će iznenaditi neke, s obzirom na to da papa Franja nije bio stranac u rušenju tradicija otkako je izabran 2013. godine - odrekao se papinske plate i odlučio je da živi u Domu Svete Marte, skromnom crkvenom pansionu, umesto u raskošnoj Apostolskoj palati.

Argentinski kardinal, koji je izabrao ime Franja u čast svetog Franje Asiškog, postao je poznat kao "progresivni papa" zbog svojih liberalnih stavova o temama poput klimatskih promena i prava LGBTQ+ osoba. Zalagao se i za druge reforme, poput uključivanja više žena na visoke položaje u Vatikanu, te je imenovao više kardinala izvan Evrope nego ijedan njegov prethodnik - sve u viziji uključivije Katoličke crkve. Čak i nakon smrti nastavlja izazivati norme, jer će biti sahranjen izvan Vatikana.

Ipak, dopuštanje ženama da se zarede nikada nije bilo deo njegove agende. Umesto toga, istakao je za časopis "America" da žene imaju drugačiju, ali jednako važnu ulogu u Crkvi. Na pitanje novinara zašto žene ne mogu da se zarede, odgovorio je: "Zašto žena ne može ući u zaređeno služenje? Zato što u Petrovom principu za to nema mesta", izveštava "Catholic News Agency".

Inače, Petrov princip (ili Petrovski princip) odnosi se na teološku ideju u Katoličkoj crkvi da je papa naslednik svetog Petra, jednog od dvanaestorice apostola, kojeg katolici smatraju prvim papom. Ovaj princip je temelj papinske vlasti i hijerarhije unutar Crkve.

"To što žena ne ulazi u ministerijalni život nije uskraćivanje"

Nastavio je objašnjavati da je Crkva "žena" i "verenica", te da religija još nije razvila teologiju žene koja to odražava, a pritom je istakao postojeće Marijansko načelo ženstvenosti.

"To što žena ne ulazi u ministerijalni život nije uskraćivanje. Ne. Njeno mesto je ono koje je puno važnije, a koje još moramo razviti - katehezu o ženama u smislu Marijanskog načela."

Takođe je nagovestio da bi "administrativni put" mogao da bude prilika za žene, priznajući: "Verujem da u ovom aspektu trebamo da damo više prostora ženama."

Dodao je i da su žene bolje u upravljanju poslovima, te je imenovanje pet žena na određene funkcije nazvao "revolucijom".

Povezane vesti