Reč je veoma zanimljivom istorijskom fenomenu - dani između 5. i 14. oktobra 1582. godine zapravo nikada nisu postojali!

Upravo te godine papa Grgur XIII izdao je dekret kojim je uveo reformu postojećeg kalendara. Njegov, novi kalendar je i danas u upotrebi u najvećem broju zemalja i mi ga znamo pod imenom gregorijanski. Njime je zamenjen do tada važeći kalendar koji je Julije Cezar uveo 46. godine pre nove ere i koji se po njemu zove julijanski.

Kakve to sve ima veze sa "nepostojećim danima"?

Pošto se od uvođenja julijanskog do uvođenja gregorijanskog kalendara pojavila razlika od 11 dana, papa Grgur je jednostavno naredio da se ti "dani viška" izbrišu. I tako je posle 4. oktobra 1582. godine osvanuo 15. oktobar 1582. godine.

Inače, ta razlika između "starog" i "novog" kalendara se stalno povećava i od vremena pape Grgura "narasla" je za još dva dana, pa julijanski kalendar trenutno "kasni" za gregorijanskim 13 dana. Godine 2100. ta razlika će biti 14 dana, 2200. 15, a 2300. 16 dana.

Izvor: Dnevno.rs

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.