
NEMILOSRDNI I NEPOKOLEBLJIVI: Sa ova 4 horoskopska znaka NEMA KOMPROMISA!
Iako umeju da budu nepopustljivi, postoji način kako da ih "omekšate".
8.5.2025. 15:00
Slavni Mikelanđelo živeo je pre 500 godina, ali njegova dela i dalje nadahnjuju umetnike dok im se drugi dive. ali, neki podaci o njemu i njegovom životu nisu baš mnogo poznati. Mikelanđelo nije bio iskren, ali je zato radio do smrti i pisao pesme... To su samo neke iz niza ne toliko poznatih činjenica o jednom od najpoznatijih umetnika svih vremena. Zapanjujuće činjenice o Mikelanđelu otkriva LolWot.
24.09.2015.|10:10
Prezirao je kupanje
Navodno je trebalo da sastružu odeću sa njegovog tela kad je umro, koliko ju je dugo nosio. Bio je poznat po tome što je mrzeo kupanje, što je uključivalo i pranje te omiljene odeće.
Najzanimljiviji autoportreti
Autoportreti su intrigantni jer daju mogućnost da vidimo kako umetnik vidi sebe, a mogu se naći na čudnim mestima. Mikelanđelo je pronašao jedno zanimljivo mesto za svoj portret – naime, svoje lice je naslikao na koži koju drži Bartolomej na „Poslednjem sudu“.
Zamalo da odustane od Sikstinske kapele
Dok ga danas smatramo jednim od najslavnijih umetnika u istoriji, nije uvek bio popularan. Njegove kolege, renesansni slikari, uključujući i velikog Rafaela, osećali su toliku pretnju od Mikelanđelovog talenta da su ubedili papu Julija da ga zaposli. Nadali su se da će tako sabotirali njegovu karijeru jer je on pre svega bio vajar.
Međutim, Mikelanđelo zamalo da ne prihvati posao jer je o sebi razmišljao kao o vajaru, ali je na kraju pristao i stvorio jedno od remek dela renesanse. Oslikavao je Sikstinsku kapelu četiri godine i dokazao da pripada vrhu umetničkog sveta.
„Stvaranje Adama“ – čas anatomije
Dva brazilska lekara, ljubitelja umetnosti, veruju da su otkrili tajnu lekciju ljudske anatomije, koju je Mikelanđelo sakrio na svodu Sikstinske kapele. Završene pre skoro 500 godina, freske jarkih boja spadaju među najbolja umetnička dela na svetu. Na njima su predstavljene biblijske scene kao što je "Stvaranje Adama", na kojoj Bog pruža ruku da dodirne Adamov prst.
Ali, Žilson Bareto i Marselo de Oliveira veruju da je Mikelanđelo na 34 od 38 ploča svoda detaljno prikazao i anatomiju čoveka. Prema njihovom viđenju, Mikelanđelova grana drveta nije obična grana, već i bronhijalna tuba. A zelena torba u jednoj sceni je, u stvari, ljudsko srce.
Bareto i Oliveira kažu da je ključ za pronalaženje brojnih organa i kostiju provaljivanje koda za koji veruju da ga je ostavio firentinski umetnik. Nekad su to suptilni, a nekad otvoreni znaci, kao što je pravac u kome figura pokazuje. Bareto, hirurg u Brazilskom gradu Kampinasu, kaže da to niko do sad nije primetio, jer je potrebno odlično poznavanje anatomije. Međutim, on i njegov prijatelj Oliveira nisu prvi lekari koji su zapazili prikaz ljudskih organa u Sikstinskoj kapeli.
Američki lekar Frenk Mešberger je još pre 15 godina ukazao da figura Boga i anđeli koji ga okružuju u "Stvaranju Adamovom" podsećaju na poprečni presek ljudskog mozga.
Bareto je našao još pet ili šest anatomskih slika i ottkriće podelio sa Oliveirom. Njih dvojica su nastavili sa istraživanjima naredna tri meseca. Projekat je kulminirao zajedničkom knjigom "Tajna umetnost Mikelanđela."
Nos mu je slomio ljubomorni suparnik
Dok je bio tinejdžer, Mikelanđelo je živeo i studirao u kući Lorenca Medičija. Mnogi su zavideli mladom umetniku na talentu, a jedan od njih je bio i Pijetro Toriđijano, koji je Mikelanđela udario u lice i slomio mu nos.
Kolege su ga mrzele, običan svet ga je voleo
Osim kolega umetnika, koji ga nisu voleli pre svega jer su se osećali ugroženima zbog njegovog raskošnog talenta, Mikelanđela su drugi ljudi veoma voleli zbog čega je dobio nadimak „Il Divino“, što u prevodu znači „božanski“. Za razliku od drugih velikih umetnika čiji je rad priznat nakon smrti, Mikelanđela su voleli tokom njegovog života, a tako je ostalo i do danas.
Kip Davida isklesan je u odbačenom mermeru
Jedno od najpoznatijih Mikelanđelovih dela, Davidov kip, isklesan je u mermeru koji je jedan vajar ranije bacio jer mu nije bio dovoljno dobar. Mikelanđelo je počeo da radi na kipu od napuštenog komada mermera koji je pronašao u firentinskoj katedrali.
Umro je bogat
Slavni umetnik je bio škrtica i umro je s imanjem i bogatstvom koje se tada procenjivalo na 50 000 forinti (danas, oko 35 miliona dolara.)
Bio je pesnik
Iako o njemu razmišljamo uglavnom kao o slikaru i vajaru, Mikelanđelo je briljirao i u poeziji. Napisao je više od 300 soneta i madrigala. Mnogi komadi su obrađivali erotske i duhovne teme, ali je istraživao i mistiku i odanost.
Radio je do poslednjeg dana
Retko ko je živeo kao stari Mikelanđelo. Umro je u 88. godini. Ali, zapanjujuće je to što je radio do poslednje nedelje u kojoj je umro. Poslednje godine proveo je u Bazilici Sv. Petra gde je i poslednje nedelje života radio na kipu Isusa kojega u naručju drži Devica Marija - Rondanini Pieta.
Umeo je masno da slaže
Jedan od najistaknutijih likova u porodici Mediči, Lorenco de Mediči, rekao je Mikelanđelu da bi mogao da proda svoj kip Kupidona (koji je danas izgubljen) za mnogo više novca ako bi ga prvo zakopao a zatim kao slučajno pronašao.
Mikelanđelo se s tim složio. Napravio je statuu tako dobro da ju je kardinal Rafaele Riario kupio verujući da je reč o antičkom komadu. Međutim, vrlo brzo je isplivalo da kupio kopiju.
Izvor: Express.hr
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.