Leto je zvanično tu, a godišnji odmori su uveliko počeli. Dok su pojedini iskoristili predsezonu za uživanje u sunčanim krajevima, mnogima ovo zadovoljstvo tek sledi. Kao i svake godine, najpopularnija destinacija među našim turistima je Grčka. A ono što se postavlja kao pitanje iz sezone u sezonu , pogotovo među turistima sa severa naše zemlje je gde da naprave pauzu do svog odredišta. Ako putujete automobilom, u svojoj režiji i zaputili ste se ka nekoj od grčkih plaža, svesni ste da morate da pređete stotine kilometara.

Nema sumnje da se to isplati, međutim, važno je da tokom puta napravite barem jednu pauzu.

Da je to posebno važno zanaju svi koji imaju malu decu, a kako bi vam put ove godine bio u potpunosti olakšan, izdvajamo vam nekoliko usputnih lokacija koje možete da posetite i predahnete.

Ako putujete sa severa Srbije, preporučujemo vam da napravite pauzu u nekom od naših gradova:

Leskovac

Leskovac je drugi najveći grad na jugu Srbije i glavni grad Jablaničkog okruga. Nalazi se u Leskovačkoj kotlini, poznatoj po srpskom petorečju. Okružen je planinama i veličanstvenom prirodom. Pa ako putujete na primer iz Subotice ili Novog Sada, možete prvu pauzu da napravite već u ovom sjajnom gradu.

Leskovac ima široku ponudu kafana i restorana sa savršenom hranom i izuzetno pristupačnim cenama. A ako vam to bude prvi put da se nađete u srpskom Mančesteru, nemojte da propustite priliku da probate čuvenu leskovačku pljeskavicu.

Sigurni smo da će ovaj gurmanski raj da vam postane obavezna tačka za predah svakog sledećeg puta.

Vranje

Centar Pčinjskog okruga je jedan od retkih gradova u Srbiji koji su uspeli da očuvaju dah starih vremena i svoju ličnu, upečatljivu kulturu.

Nalazi se na raskršću puteva, burnoj istorijskoj pozornici juga Srbije i celo je satkano od suprotnosti.

Vranjanci su izuzetno ponosni na svoju hranu, a ovo je i više nego dovoljan razloga da baš tu napravite pauzu. Najpoznatije tradicionalno jelo ovog kraja je samsa, prazna pita prelivena kiselim mlekom uz dodatak belog luka. Tu su, naravno, još brojne vrste pita, posebnih kuvanih jela i poslastica inspirisanih orijentom.

Evo šta da posetite ako se odlučite za pauzu u Makedoniji:

Dojran

Kada je letnja sezona, gužva je neminovna. Nema pravila niti sigurnog načina da izbegnete gužvu, ali neki uopšten savet je da izbegavate putovanje vikendom i uoči praznika.

Sve veći broj naših ljudi koristi granični prelaz na Dojranu i ujedno tu prave pauzu za ručak ili prenoćište.

Mesto se nalazi na obali Dojranskog jezera, jednog od tri velika jezera u Severnoj Makedoniji. A turisti kažu da se ovde jede najbolja riba na trsci.Popularno je tokom letnje sezone, pa ćete u njemu pronaći dosta sadržaja za decu, veliko šetalište uz obalu, puno restorana i kafića. Dojran može da vam bude veoma prijatna pauza na putu do Grčke.

Skoplje

Glavni grad Severne Makedonije je mnogima obavezna stanica na putu do mora.

Smešten je na reci Vardar u samom centru Balkanskog poluostrva. Stanovništvo grada čini pola miliona građana raznolikih nacionalnosti. Oko 30% posto ukupnog stanovništva Severne Makedonije živi u Skoplju.

Centar grada je mali, pa možete da iskoristite priliku i da ga obiđete u potpunosti, a ono što će sigurno da vas oduševi je makedonska gostoljubivost.

Veles

Grad se nalazi na obe strane reke Vardar, na glavnoj raskrsnici puteva ka Egejskom moru.

Odlična je usputna stanica ka moru, a Jezero Mladost, koje se nalazi na reci Otovici, je pravi izbor za predah.

Obiđite i gradska sabornu crkva sv. Pantelejmona, crkva je pod zaštitom UNESCO-a, a freske i ikone delo su poznatih makedonskih slikara iz Mijačke, Papradišta i Velesa.

Ohridsko jezero

Jedno od najstarijih, najvećih i najdubljih jezera na svetu, nudi izuzetno bogatu istoriju, kulturu i fenomenalno gastronomsko iskustvo.

Možda nije baš usputna stanica na putu ka i sa mora, ali je svakako vredna manjeg skretanja sa puta.

Okruženo visokim planinama Nacionalnog parka Galičice, Ohridsko jezero nalazi se na 695 metara nadmorske visine. Uzevši u obzir veličinu Ohridskog jezera, ono može da se pohvali i jednim od najvećih biodiverziteta na svetu, te predstavlja dom za više od 350 endemskih vrsta kojih nema nigde drugde, zbog čega je i svojevrstan prirodni muzej.

Jedna od najznačajnih znamenitosti Ohrida je svakako manastirski kompleks Sveti Naum, kako zbog samog manastira, tako i zbog izvora reke Crni Drim koji se nalazi u neposrednoj blizini. Zelena, kristalno čista i bistra voda reke Crni Drim koja izvire upravo na ovom mestu, a potom se i uliva u jezero stvara čudesan vodeni put koji se proteže sve do Struge i gde se ponovo uliva u korito reke Beli Drim, nastavljajući svoj put do Albanije i Jadranskog mora.

Demir Kapija

Demir Kapija je grad u Povardarju, neposredno na ulazu Vardara u Demirkapijsku klisuru.

Naziv grada datira iz turskih vremena i znači gvozdena vrata. Ovaj grad je idealan za ljubitelje vina, budući da je poznat po vinarijama i muzeju.

Kada uđete u Grčku, takođe imate opcija za pauze, a ako putujete ka Jonskim ostrvima, svakako vam savetujemo da napravite bar jednu.

Solun

Solun je grad koji naši turisti najčešće posećuju na ruti do i od mora. Često se obilazi zbog šopinga, ali i zbog njegovog istorijskog značaja.

Dobro je poznato da je Solun drugi po veličini grčki grad, ali i druga najznačajnija luka u Grčkoj.

U zavisnosti od vremena koje ima, možete da upoznate grad na nekoliko načina, ali bez obzira na to koliko vremena imate, na samom početku svoje posete Solunu obiđite Srpsko vojničko groblje – Zejtinlik.

Čika Đorđe, čuvar tog groblja je njegov zaštitni znak i nema posetioca koji nije osetio divljenje dok je stajao ispred njega. Prošetatje starim gradskim šetalištem pored mora, (Palia Paralija), posetite Belu kulu i park oko nje sa spomenikom Aleksandru Makedonskom.

I naravno, nemojte da zaobiđete solunski giros.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.