Šta nas sve može zateći u seniorskoj dobi i kako prevenirati brojna stanja?
Organizam neumitno s godinama slabi. Brojne funkcije koje se u mladosti i zrelijem dobu podrazumevaju, zalaskom u neke srednje godine i kasnije mogu postati pravi izazov.
10.5.2024.|9:02
Izvor: PR
Podeli:
Takođe su često i prepreka za uredno svakodnevno funkcionisanje.
Isto se odnosi i na zdravlje, ne samo funkcionisanje, već i na fizičko i na mentalno stanje. Redovni pregledi, uredan način života, život sa što manje stresa, balans u svemu, samo su osnovna prevencija za većinu bolesti i psiho-fizičkih stanja. Ono što sve češće pogađa osobe u seniorskoj dobi jesu demencija, nesnosne migrene, problemi sa prostatom. Kako ih prepoznati i na koje načine preduprediti probleme ove vrste?
Šta je demencija i kako izgleda prevencija?
U decenijama iza nas demencija je bila termin koji se nije upotrebljavao često kao što je to slučaj danas. Sve veći broj pacijenata u nekim zrelijim godinama suočava se sa problemom prestanka urednog rada kognitivnih funkcija koje su praćenje zaboravljanjem, gubljenjem samostalnosti i neretko identiteta. Sve ovo se u medicini označava kao demencija ili dementno stanje u kojem osoba biva izraženo zaboravna, neumešna da obavi svakodnevne, pa i najjednostavnije aktivnosti poput načina obavljanja fizioloških potreba, a u svemu tome se gube svest o sopstvenom identitetu i znanju o okolnom svetu. U zavisnosti od vrste demencije i stadijuma bolesti zavisi i tretman lečenja od strane lekara specijalista.
Međutim, mnogo važnije je da svaka osoba ima zdrav odnos prema prevenciji kada je demencija u pitanju. Na prvom mestu, prevencija je u fizičkoj aktivnosti, kao što su trčanje, pešačenje, plivanje, posebno urađeni u prirodi. Aktivnosti poput pletenja, rešavanja ukrštenica, čitanja i izgovaranja brzalica, sviranje instrumenata, čuvaju kognitivne funkcije takođe. Uz sve ovo, kao i za većinu drugih stanja, bitna prevencija jesu balansirana ishrana i redovan san u toku noći. Na taj način demencija ima potpuno smanjene šanse za pojavu.
Lečenje migrene i da li je moguće?
Migrene predstavljaju stanje koje u ogromnoj meri narušava svakodnevno uredno funkcionisanje i obavljanje i najbanalnijih funkcija i obaveza. Karakteriše ih snažan, pulsirajući bol, uglavnom na jednoj strani glave, a sam napad može trajati od nekoliko sati do nekoliko dana. Uzroci su brojni, od genetskih, preko uticaja faktora sredine, pa sve do hormonalnih i drugih. Ono zbog čega se javljaju kod starijih pacijenata ili napadi postanu jači jesu promene u statusu hormona.
Lečenje migrene je svakako moguće, ali i obavezno, kako bi se kvalitet života održao na potrebnom i dobrom nivou, čak i onda kada dođe do pojave migrene. Najbolji način za lečenje migrene jeste kombinacija komplmentarne i alternativne medicine, te brojnih tehnika opuštanja organizma i same psihe. Važno je pratiti i otkrivati sve pokretače napada, zbog čega je lečenje migrene lakše sprovoditi i pronalaziti tehnike koje i medicina i alternativni „putevi“ nude, a samim tim se onda može i preventivno delovati.
Muški problemi: operacija prostate
Dok se migrena u zrelijem dobu najčešće javlja kod žena, kod muškaraca se stvaraju drugi problemi i to u vezi sa prostatom. Neretko je potrebna i operacija prostate kako bi se problem otklonio. Kao polna žlezda, prostata je s godinama podložna brojnim oboljenjima, kao što je prostatitis, benigna hiperplazija prostate, ciste na prostati, ali i rak ove žlezde. Prevencija je, kao i uvek, nešto što dovodi do urednog funkcionisanja i uglavnom izbegavanja svih ovih stanja i oboljenja. Međutim, kada dođe do ozbiljnijih problema, operacija prostate je jedini način da se zdravstveni, ali i problem funkcionisanja, kao što su bol otežano mokrenje, reši.
Uoči novogodišnje noći, ovih dana su ženski magazini i portali "preplavljeni" savetima kako brzo ali i zdravo smšati i tako se pripremiti za doček. Tim povodom, tražili smo savete od stručnjaka, prof. dr Veroslava Stanković.
Da li će vakcina protiv kancera koju prave ruski naučnici biti besplatna? Kada onkološki pacijenti mogu da očekuju ovu vakciju i gde je ruska medicina danas? Na sva pitanja odgovarala je u "Jutru" bivša ministarka zdravlja dr Danica Grujičić.
Uoči novogodišnje noći, ovih dana su ženski magazini i portali "preplavljeni" savetima kako brzo ali i zdravo smšati i tako se pripremiti za doček. Tim povodom, tražili smo savete od stručnjaka, prof. dr Veroslava Stanković.
Da li će vakcina protiv kancera koju prave ruski naučnici biti besplatna? Kada onkološki pacijenti mogu da očekuju ovu vakciju i gde je ruska medicina danas? Na sva pitanja odgovarala je u "Jutru" bivša ministarka zdravlja dr Danica Grujičić.
U beogradskoj Osnovnoj školi "Danilo Kiš" pojavila se šuga. Koliko je slučajeva zabeleženo i koji su simptomi ovog zdravstvenog stanja i kako se ono prenosi, istraživali smo u "Jutru".
Književnica Vedrana Rudan već neko vreme boluje od opake bolesti, a povodom božićnih praznika u Hrvatskoj, jedna njena objava na Fejsbuku privukla je veliku pažnju.
Mnoge generacije su odrasle uz hitove čuvene grupe "Mobi Dik" koja je bila popularna tokom 90-ih, a iako grupa više ne postoji, frontmena i pevača svi i te kako prepoznaju u javnosti.
Tokom učešća u drugoj sezoni "MasterChefa Srbija“ naučila je brojne veštine i tehnike u kulinarstvu, koje će joj, kako je navela, život učiniti zanimljivijim.
U Srbiji će sutra biti oblačno sa kišom, u brdsko-planinskim predelima sa snegom, a sa padom temperature kiša će preći u sneg i u nižim predelima i to ujutru i pre podne na severu i zapadu Srbije, a posle podne i uveče i u ostalim delovima zemlje, navodi RHMZ.
Vaš domaćin Gvozden Nikolić će vas ove subote upoznati sa čovekom koji je igrom na sreću, tačnije kupovinom greb kartice, dobio automobil i to Mercedes! Vozio ga je samo 114 kilometara, a već skoro 20 godina mu stoji pod nadstrešnicom... Zašto?
Kako sam kaže, kada bi morao da odabere jednu namirnicu za ručak koji bi svi voleli, njegov izbor bi uvek bila piletina. Uz domaću supu koja greje dušu, aromatično povrće sa piletinom iz rerne i specijalnu začinsku so koja obogaćuje svaki zalogaj,