Kondomi, spirale ili tablete? Koja zaštita je NAJBOLJA i šta sve treba da znate o kontracepciji (VIDEO)
Ginekolog Zoran Raović razrešava sve nedoumice koje ste možda imali, kada je kontracepcija u pitanju.
29.10.2024. 11:11
Organizam neumitno s godinama slabi. Brojne funkcije koje se u mladosti i zrelijem dobu podrazumevaju, zalaskom u neke srednje godine i kasnije mogu postati pravi izazov.
10.5.2024.|9:02
Izvor: PR
Takođe su često i prepreka za uredno svakodnevno funkcionisanje.
Isto se odnosi i na zdravlje, ne samo funkcionisanje, već i na fizičko i na mentalno stanje. Redovni pregledi, uredan način života, život sa što manje stresa, balans u svemu, samo su osnovna prevencija za većinu bolesti i psiho-fizičkih stanja. Ono što sve češće pogađa osobe u seniorskoj dobi jesu demencija, nesnosne migrene, problemi sa prostatom. Kako ih prepoznati i na koje načine preduprediti probleme ove vrste?
Šta je demencija i kako izgleda prevencija?
U decenijama iza nas demencija je bila termin koji se nije upotrebljavao često kao što je to slučaj danas. Sve veći broj pacijenata u nekim zrelijim godinama suočava se sa problemom prestanka urednog rada kognitivnih funkcija koje su praćenje zaboravljanjem, gubljenjem samostalnosti i neretko identiteta. Sve ovo se u medicini označava kao demencija ili dementno stanje u kojem osoba biva izraženo zaboravna, neumešna da obavi svakodnevne, pa i najjednostavnije aktivnosti poput načina obavljanja fizioloških potreba, a u svemu tome se gube svest o sopstvenom identitetu i znanju o okolnom svetu. U zavisnosti od vrste demencije i stadijuma bolesti zavisi i tretman lečenja od strane lekara specijalista.
Međutim, mnogo važnije je da svaka osoba ima zdrav odnos prema prevenciji kada je demencija u pitanju. Na prvom mestu, prevencija je u fizičkoj aktivnosti, kao što su trčanje, pešačenje, plivanje, posebno urađeni u prirodi. Aktivnosti poput pletenja, rešavanja ukrštenica, čitanja i izgovaranja brzalica, sviranje instrumenata, čuvaju kognitivne funkcije takođe. Uz sve ovo, kao i za većinu drugih stanja, bitna prevencija jesu balansirana ishrana i redovan san u toku noći. Na taj način demencija ima potpuno smanjene šanse za pojavu.
Lečenje migrene i da li je moguće?
Migrene predstavljaju stanje koje u ogromnoj meri narušava svakodnevno uredno funkcionisanje i obavljanje i najbanalnijih funkcija i obaveza. Karakteriše ih snažan, pulsirajući bol, uglavnom na jednoj strani glave, a sam napad može trajati od nekoliko sati do nekoliko dana. Uzroci su brojni, od genetskih, preko uticaja faktora sredine, pa sve do hormonalnih i drugih. Ono zbog čega se javljaju kod starijih pacijenata ili napadi postanu jači jesu promene u statusu hormona.
Lečenje migrene je svakako moguće, ali i obavezno, kako bi se kvalitet života održao na potrebnom i dobrom nivou, čak i onda kada dođe do pojave migrene. Najbolji način za lečenje migrene jeste kombinacija komplmentarne i alternativne medicine, te brojnih tehnika opuštanja organizma i same psihe. Važno je pratiti i otkrivati sve pokretače napada, zbog čega je lečenje migrene lakše sprovoditi i pronalaziti tehnike koje i medicina i alternativni „putevi“ nude, a samim tim se onda može i preventivno delovati.
Muški problemi: operacija prostate
Dok se migrena u zrelijem dobu najčešće javlja kod žena, kod muškaraca se stvaraju drugi problemi i to u vezi sa prostatom. Neretko je potrebna i operacija prostate kako bi se problem otklonio. Kao polna žlezda, prostata je s godinama podložna brojnim oboljenjima, kao što je prostatitis, benigna hiperplazija prostate, ciste na prostati, ali i rak ove žlezde. Prevencija je, kao i uvek, nešto što dovodi do urednog funkcionisanja i uglavnom izbegavanja svih ovih stanja i oboljenja. Međutim, kada dođe do ozbiljnijih problema, operacija prostate je jedini način da se zdravstveni, ali i problem funkcionisanja, kao što su bol otežano mokrenje, reši.
Ginekolog Zoran Raović razrešava sve nedoumice koje ste možda imali, kada je kontracepcija u pitanju.
29.10.2024. 11:11
Određeni telesni signali mogu ukazivati da se mučite sa psihološkim problemima.
28.10.2024. 15:00
Konzervirana riba ima brojne zdravstvene prednosti, bez obzira na to što nije sveža.
28.10.2024. 10:01
Ginekolog Zoran Raović razrešava sve nedoumice koje ste možda imali, kada je kontracepcija u pitanju.
29.10.2024. 11:11
Određeni telesni signali mogu ukazivati da se mučite sa psihološkim problemima.
28.10.2024. 15:00
Konzervirana riba ima brojne zdravstvene prednosti, bez obzira na to što nije sveža.
28.10.2024. 10:01
Verovatno ste čuli da je zdravo ujutru popiti čašu vode sa limunom, a jedna devojka je napravila eksperiment kako bi utvrdila da li je to zaista tačno.
28.10.2024. 9:41
Ukoliko želite da vaše dete odlazi kod zubara bez ikakvog straha, postoji jedna stvar koju bi trebalo što ranije da primenite.
28.10.2024. 9:06
Nema veze da li tek razmišljate ili ste već u procesu mršavljenja, određene navike mogu jako uticati na uspeh.
28.10.2024. 8:34
Aleksa Janković je bio najmlađi takmičar kulinarskog šoua "MasterChef Srbija", koji je takmičenje napustio prošle nedelje zbog loše napravljenog rižota!
29.10.2024. 12:55
Mlada glumica Anica Lazić bila je gošća "Jutra" kada je prvi put javno govorila o ljubavoj vezi sa starijim kolegom Lazarom Ristovskim, koja traje već godinu dana.
29.10.2024. 12:30
Anica Lazić je nedavno promovisala seriju u kojoj igra glavni ženski lik, kroz koji živi ljubav, kao što je i u njenom privatnom životu, u ljubavnom odnosu sa starijim kolegom Lazarom Ristovskim.
29.10.2024. 12:23
Serija "Azbuka našeg života" naišla je na fantastične reakcije publike, pogotovo druga sezona, koja je svojim poukama o muško-ženskim odnosima navela ljude da se malo zapitaju.
29.10.2024. 10:54
Otkad su objavili da se razvode, o privatnom životu Jovane Pajić i Aleksandra Cvetkovića Saleta ne prestaje da se piše.
29.10.2024. 10:34
Pre samo dve-tri nedelje, poznati glumac i muzičar Rade Šerbedžija bio je na operaciji, ali to ga nije omelo da nastavi sa svojim poslovnim planovima, pa je tako nedavno održao i koncert pred beogradskom publikom.
29.10.2024. 10:14