Mlađa populacija, pa čak i neki stariji, još uvek nisu sigurni koji metod zaštite tokom intimnih odnosa bi trebalo da koriste. 

Koja zaštita je najbolja i šta sve treba da znate na ovu temu, otkriva u emisiji "150 minuta" ginekolog Zoran Raović:

- Ima više vrsta zaštite, zavisi koliko godina imaju. Ako se radi o deci iz srednje škole, najjednostavnija priča zaštite je ta mehanička, a to je najčuveniji kondom - kaže ginekolog i dodaje:

- Što se tiče druge mehaničke zaštite, radi se i o dijafragmi, koja je dostupna, koju koriste devojke - navodi doktor ističući i da je svrha kondoma između ostalog i da zaustavi prenos se*sualno prenosivih bolesti.

- Pilula za dan posle je hormonska kontracepcija. Svi mi lekari smo za korišćenje svakodnevne kontracepcije. Obzirom da menstrualni ciklus traje 28 dana u pakovanjima se nalazi za svakodnevnu kontracepciju 21 pilula za 21 dan. Što se tiče takozvane postkoitalne kontracepcije, ona je 40 puta jača, koncentrovanija i može dovesti do razno raznih hormonskih poremećaja, disbalansa hormona i zbog toga mi lekari nismo za korišćenje postkoitalne kontracepcije. 

S obzirom na to da se mnoge devojke plaše kontraefekata od korišćenja pilula, doktor je objasnio da se to retko dešava, pa otkrio koji kontrafefekti mogu da se jave:

- Da li poremećaj raspoloženja, poremećaj psihe...

Šta treba uraditi pre samog počinjanja korišćenja pilula, šta treba da znate o spiralama i polno prenosivim bolestima, kao i druge savete koje je dao ginekolog na ovu temu, pogledajte u snimku:

Povezane vesti