Nema sumnje da je zdravlje jedna od najbitnijih stvari, a postaje sve važnije kako starite.
Pravilna ishrana, vežbanje i dobar san doprinose dobrom zdravlju i dužem životu, ali postoje određeni brzi testovi koji se mogu sprovesti, a koji mogu proceniti delove vašeg dugoročnog zdravlja.
Jedan od ovih testova je poznat kao Alenov test - ali šta to tačno određuje?
Šta je Alenov test?
Alenov test koriste zdravstveni radnici da utvrde protočnost vaših arterija ka rukama. On posebno ocenjuje prohodnost radijalnih i ulnarnih arterija.
Kako funkcioniše Alenov test?
Za početak, pacijent mora stiskati pesnicu, jer će zdravstveni radnik stisnuti radijalnu i ulnarnu arteriju, što znači da će čvrsto pritisnuti obe arterije na vašem zglobu, koje vode ka vašoj ruci.
Nakon otprilike 30 sekundi, pacijent mora da opusti ruku, a stručnjak će zatim osloboditi jednu od komprimovanih arterija, posebno ispitujući boju šake.
Ako se dlan šake vrati u prirodnu boju, onu pre početka testa, onda to ukazuje da je protok krvi iz te arterije adekvatan, s tim da se test može ponoviti i za drugu arteriju.
Šta znače rezultati Alenovog testa?
Vraćanje dlana u normalnu boju je jedan aspekt, ali drugi je koliko je zapravo potrebno da se dlan vrati u normalu.
Nenormalan rezultat je kada dlanu treba duži vremenski period (više od pet do 15 sekundi prema SZO) da se vrati u normalnu boju, u kom slučaju bi trebalo da uradite neke testove da vidite da li su vaše arterije blokirane.
Dvosmislen rezultat je kada se ruka vrati u normalu za pet do 10 sekundi.
Normalan rezultat je kada je potrebno samo pet sekundi da se ruka vrati u normalu.
Negativni rezultati takođe mogu ukazivati na to da vaša ruka nema dovoljno krvi, što čini planiranu buduću proceduru nesigurnom.
Ovaj jednostavan medicinski test nazvan je po američkom lekaru Edgaru Van Nujsu Alenu, koji je osmislio originalnu verziju 1942. godine.
Evo kako to izgleda u praksi: