Međutim, postoji specifičan pribor koji mnogi od nas imaju u svojim kuhinjskim fiokama, a kog bi trebalo da se rešimo. Reč je o predmetima napravljenim od crne plastike.
Godine 2018. Andrej Tarner, biohemičar sa Univerziteta u Plimutu, objavio je rad koji je otkrio da se određeni kuhinjski predmeti proizvode od recikliranog elektronskog otpada, što je bilo vidljivo kroz visok nivo usporivača plamena.
Ispostavilo se da je materijal napravljen od mešavine hemikalija pronađenih u kućištu kompjutera i televizora koji su reciklirani, a oni su tretirani usporivačima plamena kako bi se sprečilo njihovo zapaljenje.
Materijal o kojem je reč naziva se crna plastika, a od tog recikliranog materijala napravljeno je mnogo jeftinog kuhinjskog pribora - od lopatica, kašika za serviranje, mutilica itd.
Toplota može uzrokovati da štetni plastični spojevi migriraju iz ove plastike u hranu. Hemikalije u usporivačima gorenja mogu ometati hormonalni sistem vašeg tela, dok drugi objavljeni radovi sugerišu da bi mogle biti povezane sa dijabetesom, bolestima štitne žlezde ili čak rakom.
Studija koju je prošlog meseca objavila grupa Toxic-Free Future, otkrila je da kuhinjski pribor ima najviši nivo usporivača plamena od svih testiranih potrošačkih proizvoda.
Dečje igračke takođe su visoko rangirane na listi, jer je Megan Liu, menadžerka za nauku i politiku u "Toxic-Free Futureu" i prvi autor studije, rekla za Atlantik:
"Kada koristite crne plastične predmete, postoji rizik da bi mogli biti kontaminirani".
Iako se reciklaža svih vrsta plastike može činiti kao ispravan potez, ispostavilo se da to možda nije najmudrija odluka.