Koliko smo u riziku ako svakodnevno koristimo proizvode za ulepšavanje? I kada bismo pročitali deklaraciju, nismo sigurni koliko bismo te podatke razumeli...

Zbog toga smo u goste „150 minuta“ pozvali redovnog profesora toksikologije Danijelu Đukić Ćosić  koja nam je objasnila da li neki proizvodi mogu da izazovu kancer ili sterilitet, kako se u pojedinim istraživanjima navodi.

"Potrošaču ne znači sastav koji je naveden na proizvodu, ali je on neophodan prema zahtevu regulative. Svaki kozmetički proizvod ima veliki broj sastojaka, i svaki od tih navedenih sastojaka treba da bude procenjen tako da se može bezbedno koristiti“, navodi profesorka toksikologije.

Polifluoralkilne supstance su jedne od zabranjenih supstanci koje su se našle na spisku nezbednih.

"Te supstance koje sadrže flor u svojoj strukturi su večne hemikalije. Ne radi se o jednom jedinjenu, već desetine jedinjenja za koje je pokazano da primenom visokih doza mogu da izazovu brojne štetne efekte, pa se tu pominju i rak i neplodnost i štetno dejstvo na štitastu žlezdu. Napomenula bih da se ti štetni efekti uočavaju pri primenjivanju visokih doza i u tačno definisanim uslovima. To nikako ne znači da bilo koja naša izloženost nekoj takvoj supstanci automatski znači da će nešto štetno da deluje na naše zdravlje“, objašnjava Danijela Đukić Ćosić.

Profesorka savetuje da se za one supstance za koje se utvrdi da su najopasnije, izvrši zabrana, a nauka da ponudi alternativne hemikalije.

Kako da se ponašamo prilikom kupovine omiljenih kozmetičkih proizvoda i na šta treba da obratimo pažnju, profesorka je objasnila u nastavku:

Povezane vesti