Mnogi ljudi žele da imaju svetlije zube, a kako to mogu postići, otkrila je u emisiji "150 minuta" stomatološkinja Tatjana Stanković.

- Tamnjenje zuba se dešava na dva različita načina. Boju zuba obično nasleđujemo od naših roditelja, ali oni mogu tamniti kao posledica stečenih nekih faktora. Unutrašnje promene zuba, takozvane endogene diskoloracije, one nastaju kao posledica poremećaja rasta i razvoja tvrdih zubnih tkiva, tokom života ili kao posledica nekih oboljenja ili unošenjem nekih medikamenata, koji dovode do prebojenosti zuba. Drugi način je faktički način na koji živimo, kakve su naše navike, radi se o pigmentima koji se lepe na površinu zuba. Nemamo svi isti sastav pljuvačke, ona jeste istog sastava, ali neko ima veću prijemčljivost za pigmente, neko manju, tako da se može desiti nekada da osobe koje su konzumenti nekih prebojenih stvari, kao što su osobe koje konzumiraju nikotin ili kafu u velikim količinama uopšte nemaju tamne zube, za razliku od osoba koji baš nisu konzumenti tih materija, ali zbog sastava pljuvačke, zbog prijemčljivosti njihove površine zuba, oni imaju tamne zube - navodi stomatološkinja i otkriva kako dolazi do izbeljivanja zuba:

- Agensi kao što su peroksidi su odgovorni za izbeljivanje zuba i sam taj proces se dešava na način što dolazi do jedne vrste hemije u dubinskim slojevima tvrdog zubnog tkiva ili dentina. Zub se sastoji od dentina i preko se nalazi gleđ, tako da, na površini se stavlja određeni gel, a različitim načinima aktivacije se oslobađaju ti peroksidi. Oni prolaze kroz gleđ i dolaze do određenih delova gde stupaju u hemijsku reakciju sa pigmentima. Taj mehanizam je jedan od osnovnih mehanizama za dobijanje svetline boje zuba. Mi ne menjamo osnovnu boju zuba, već ih posvetljujemo.

S obzirom na to da postoji ambulantno izbeljivanje, kao i razni proizvodi dostupni u slobodnoj prodaji, Tatjana je objasnila u čemu se oni razlikuju i koliko su efikasni. 

Ona je takođe istakla i da paste za izbeljivanje zuba deluju samo po principu uklanjanja površinskih mrlja i deluju po principu pravljenja neke vrste opne, koja će da zaštiti površinu zuba da na nju neki naredni period, ne dođe do lepljenja samih pigmenata, ali da ne mogu izazvati to suštinsko izbeljivanje.

Šta je još sve Tatjana otkrila, poslušajte u snimku: