Da li su godine uživanja u prevelikim količinama piva pretvorile vaše trbušnjake u pivski stomak? Ako imate „pivski stomak“, niste jedini. Čini se da pivopije širom sveta imaju sklonost ka rastu stomaka, naročito kako stare, i posebno ako su muškarci.

Ali, da li je zaista pivo uzrok „pivskog stomaka“? Nemaju ga sve pivopije — imaju ga i neki koji uopšte ne piju alkohol. Pa, šta zapravo uzrokuje kod muškaraca, a ponekad i kod žena, razvoj ovog čuvenog „balona“?

Šta uzrokuje pivski stomak?

Nije nužno samo pivo, već previše kalorija koje mogu da pretvore vaš ravan struk u stomak koji prelazi preko pantalona. Bilo koja vrsta kalorija — bilo iz alkohola, slatkih pića ili prevelikih porcija hrane — može doprineti povećanju sala na stomaku. Ipak, čini se da alkohol ima posebno snažnu povezanost sa salom u predelu stomaka.

„Generalno, unos alkohola povezan je sa širim strukom, jer kada pijete alkohol, jetra sagoreva alkohol umesto masti,“ kaže dr Majkl Jensen, endokrinolog i istraživač gojaznosti sa Mejo klinike u Ročesteru, Minesota.

Pivo često dobija „krivicu“ jer su kalorije iz alkohola veoma lake za prekomerno konzumiranje. Jedno prosečno pivo ima 150 kalorija — a ako popijete nekoliko u jednom dahu, možete završiti sa ozbiljnim viškom kalorija.

Ne zaboravite ni kalorije iz hrane koju konzumirate uz pivo. Alkohol može povećati apetit. Dodatno, kada pijete pivo u baru ili na zabavi, hrana koja se obično služi uz alkohol često je kalorična, poput pice, pilećih krilaca i druge pržene hrane.

Zašto se salo nakuplja na stomaku?

Kada unosite više kalorija nego što sagorevate, višak kalorija se skladišti kao masnoća. Mesto gde vaše telo skladišti salo delimično je određeno vašim godinama, polom i hormonima.

Dečaci i devojčice imaju slične obrasce skladištenja masti dok ne uđu u pubertet. Žene imaju više potkožnog sala (ono koje se nalazi ispod kože) nego muškarci, pa se te dodatne masnoće kod žena često talože na rukama, butinama i zadnjici, ali i na stomaku. Muškarci, s druge strane, zbog manje potkožne masti, skladište više masnoća direktno u predelu stomaka.

Pivski stomak je izraženiji kod starijih ljudi, jer se s godinama smanjuju potrebe za kalorijama, često se postaje manje aktivno, a dobijanje na težini postaje lakše.

Kako nivoi hormona opadaju kod muškaraca i žena sa godinama, povećava se verovatnoća za skladištenje sala u predelu struka. Žene u menopauzi koje uzimaju hormonsku terapiju obično imaju manje sala na stomaku nego one koje ne uzimaju terapiju.

Studije pokazuju da pušači takođe imaju tendenciju taloženja više sala u predelu stomaka, kaže dr Jensen.

Koji su problemi sa pivskim stomakom?

Salo u predelu stomaka ne samo da smanjuje vaše šanse za osvajanje takmičenja u kupaćem kostimu, već je povezano i sa nizom zdravstvenih problema, uključujući dijabetes tipa 2, visok krvni pritisak i kardiovaskularne bolesti.

Nošenje viška kilograma u butinama ili kukovima je manje rizično nego nošenje u abdominalnom delu tela. Takođe, potkožno salo koje možete da uhvatite rukama oko struka, butina ili zadnjice nije toliko opasno kao visceralno salo koje se nalazi duboko u abdominalnoj šupljini, okružujući organe.

Visceralno salo unutar abdominalnog zida često se meri obimom struka.

„Kada obim struka prelazi 88 cm kod žena i 102 cm kod muškaraca, to je povezano sa povećanim rizikom od srčanih bolesti, metaboličkog sindroma i ukupnog mortaliteta,“ kaže Jensen. On naglašava da su ovi brojevi samo smernice i preporučuje održavanje obima struka ispod ovih granica.

Kako izgubiti pivski stomak?

Ne postoji magičan način da se rešite sala na stomaku osim proverenih metoda: smanjenja unosa kalorija i povećanja fizičke aktivnosti. Mononezasićene masti i takozvane „dijete za stomak“ neće brže istopiti stomak od bilo koje druge zdrave, niskokalorične dijete, kaže Jensen.

Zbog povezanosti kalorija iz alkohola sa salom na stomaku, smanjenje unosa alkohola je dobro mesto za početak. Izbegavajte prekomerno pijenje, koje vas dovodi u rizik od oštećenja jetre i drugih ozbiljnih zdravstvenih problema. Preporuke Ministarstva poljoprivrede SAD iz 2010. godine savetuju ograničavanje alkohola na jedno piće dnevno za žene i dva za muškarce.

Ljubitelji piva treba da biraju svetla piva sa manje od 100 kalorija i da ograniče broj pića dnevno. Druga opcija je da alkohol konzumirate samo vikendom i da između alkoholnih pića pijete niskokalorične, bezalkoholne napitke.

Ne zaboravite da pojedete zdrav obrok pre ili tokom konzumiranja pića kako biste izbegli iskušenje kalorične hrane iz bara.

Da li vežbe mogu eliminisati pivski stomak?

Rad na trbušnjacima, sklekovima i drugim vežbama za stomak ojačaće vaše mišiće trupa i pomoći Vam da zadržite stomak pod kontrolom, ali neće eliminisati salo. Jedini način da izgubite salo na stomaku (ili bilo gde drugde) jeste da smršate.

Aerobne vežbe poput trčanja, plivanja, vožnje bicikla i tenisa među najboljim su načinima za smanjenje telesne masnoće. Ali, „bilo koja vrsta vežbanja pomoći će vam da održite težinu efikasnije nego dijeta sama po sebi,“ kaže Jensen.

Dobra vest je da, kada počnete da gubite kilograme, obično prvo gubite masnoće u predelu stomaka. „Visceralno salo je metabolički aktivnije i može se brže razgraditi od ostalih masnoća,“ kaže Jensen, „tako da je to obično prvo što odlazi, naročito kada imate mnogo da izgubite.“

Povezane vesti