Naša reporterka je bila u Crvenom krstu i razgovarala sa sekretarom Nikolom Pricom, koji nam je dao savet šta treba prvo da uradimo kada dođe do saobraćajne nezgode, a hitna pomoć još uvek nije izašla na teren. 

Prvo što treba da uradimo jeste da obezbedimo mesto nezgode, kako ne bi došlo do nove povrede, da se još nešto ne bi desilo. 

„Kao što su rekli iz hitne pomoći, prevashodno je bitno da obezbedimo mesto nesreće. Moramo da vodimo računa o našoj ličnoj bezbednosti i bezbednosti onih koji su učestvovali u saobraćajnoj nezgodi. Ukoliko se mi ne zaustavimo bezbedno, ukoliko stojimo na prometnom delu, može doći do dodatnog povređivanja. Jako je važno da budemo pribrani, da obezbedimo mesto nesreće, pa onda da vidimo da li možemo da pomognemo“, objašnjava Prica.

Kurs prve pomoći traje šest školskih časova i sekretar Crvenog krsta je pozvao sve da se priključe obuci.

„Važno je napomenuti da što manje pomeramo povređene. Kao laici, teško možemo da procenimo da li je došlo do nekih unutrašnjih povreda, koje nisu vidljive golim okom,ali postoje situacije u kojima možemo da reagujemo, i to je potrebno. Pored hitnog poziva hitne pomoći, u slučaju prestanka disanja i zastoja rada srca, tu možemo da pomognemo“, zaključuje sekretar Crvenog krsta.

Budući da je poslednjih dana bilo mnogo posekotina u saobraćajnim nezgodama, u  nastavku vam pokazujemo kako da zaustavite krvarenje i previjete ranu:

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Duration 0:00
 
1x
Advertisement

Povezane vesti