U mozgu se tokom sna odvijaju složeni procesi koji utiču na pamćenje, kognitivne sposobnosti i celokupno zdravlje. Šta naš mozak radi dok spavamo i kako san zapravo utiče na naš život otkriva dr Aleksa Pejović, neurolog.

- Čini mi se da je rekord 14 dana da čovek nije spavao. To se desilo na nekom takmičenju u ljuljuškanju, na onim stolicama koje su za ljuljanje. Taj čovek je izdržao 14 dana da ne spava, posle toga je praktično poludeo. Počeo je da halucinira, potpuno se izmenila njegova percepcija realnosti, jedva je preživeo - kaže Aleksa i dodaje:

- Činjenica je da mi zapravo da mi bez hrane možemo da izdržimo duže nego što bismo mogli bez kvalitetnog spavanja. Većina ljudi ima trajne posledice po zdravlje ako ne spava u kontinuitetu 4 ili 5 dana. Zato što se tokom spavanja zapravo dešava eliminacija tih različitih patoloških supstanci koje se akumuliraju na mozgu. Mozak se čisti tokom spavanja - navodi doktor i otkriva:

- Moramo da spavamo da bismo izbacili đubre iz mozga koje se tokom dana, tokom aktivnosti nakuplja u mozgu i za to postoji jedan specifičan sistem koji smo mi relativno skoro otkrili, to je jedan koncept koji je 10-ak godina star. 

Kako funkcioniše taj sistem, da li postoji povezanost između lošeg sna i Alchajmerove bolesti i koje je još druge stvari otkrio neurolog, pogledajte u snimku:

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Duration -:-
 
1x
Advertisement

Povezane vesti