Ukoliko nemate energije kao inače i osećate se pospano ili vas je možda savladao umor, reč je onda o tzv. „prolećnom umoru“. Kako što lakše prevazići promenu godišnjih doba, pitali smo dr specijalistu opšte medicine Biserku Obradović.

„Imamo kombinaciju prolećnog umora, nagle promene vremena, koji i te kako utiču na naše zdravlje. Ovih dana, većina nas se oseća neispavano, sa vrtoglavicama i glavoboljom i nesvesticama. Umesto da budemo raspoloženi jer je došlo lepo i sunčano vreme, mi smo letargični, dekoncentrisani i nervozni. Sve su to simptomi naglog dolaska proleća“, pojašnjava doktorka i nastavlja:

„Prolećni umor je stanje, nastalo kao posledica zimskog načina života. Prvo, tokom zime smo se hranili uglavnom ugljenim hidratima, slabo smo unosili vitamine B, C i D, a D vitamin je i te kako odgovoran za prolećni umor. Ljudi su više prespavali zimsko vreme. Dugačka je bila noć, a u toku te tame i nedostatka svetlosti, više se luči melatonin, hormon sna, a manje hormoni serotonin i dopamin, hormoni sreće i zadovoljstva“, objašnjava dr Obradović.

Potrebno je vreme da se naviknemo na ove vremenske promene, a celu situaciju komplikuje pojava alergija.

"Naglo cvetanje mnogih biljaka pravi komplikacije. Pojavio se polen. Zatim dolazi do naglih vremenskih promena, a naš organizam se bori protiv viška toplote tako što se šire krvni sudovi, pritisak pada, a njegov pad uslovljava glavobolju, vrtoglavicu i nesvestice. Nije čudo što kod mnogih dolazi i do kolapsa. Zato moramo na adekvatan način da se borimo protiv prolećnog umora koji inače traje do četiri nedelje", ističe dr Obradović.

Kako da smanjimo taj period od četiri nedelje koliko može da traje prolećni umor, kako se izboriti sa njim, dr Obradović je dala nekoliko saveta u nastavku:

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Duration 0:00
 
1x
Advertisement

Povezane vesti