Zbog čega su infekcije uva učestale poslednjih dana? Da li to ima veze sa određenim virusima, kako da se lečimo i koje narodne lekove smemo da koristimo, a koji mogu da budu opasni? O ovoj temi razgovarali smo sa orl specijalistkinjom dr Galinom Joković. 

"Kad god je sezona virusnih infekcija upaljeni su gornji respiratorni putevi, a samim tim imamo i upale uva koje prate infekcije gornjih respiratornih puteva. 

Uglavnom krene kao virusna infekcija, problemi sa nosem u smislu otežanog disanja, pojačane sekrecije, kod dece je uvećan treći krajnik, koji služi isto kao žarište infekcije... Infekcije se najčešće iz nosa slivaju ka uvu, preko Eustahijevih tuba. I jedan od glavnih uzročnika je virusna infekcija, doduše to je mešovita infekciju, jer zajedno sa virusima dobijemo i bakterijsku infekciju uva. Dodatni uzroci su alergije, devijacija nosa, kod dece uvećan treći krajnik, i često upale uva", doktorka Joković.

Kada uvo zaboli, usled jake upale, doktorka savetuje za početak da popijemo lek protiv bolova. Bol sam od sebe neće proći, pa doktorka savetuje i obaveznu posetu lekaru jer ovakve upale se uvek "pokrivaju" antibioticima.

Pored upale srednjeg uva, česte su upale i spoljašnjeg uva, i to najviše tokom leta, kada se kupamo po bazenima ili kada čistimo uši štapićem, preterano dirajući.

"Taj bol, kada je upala spoljašnjeg uha, posebno je jak i težak za pacijente. Najvažnije je da se tada ne sipa ništa u uši, znači nikakva topla ulja, čuvarkuća, beli luk, alkohol... Beli luk u sebi ima antibiotska svojstva, zbog čega su ga ljudi stavljali u uši, usled upale, ali ne bi trebalo u izvornom obliku, to nikako", napominje doktorka Joković, a zbog čega bi trebalo to da izbegavamo i da li upala uva može da utiče na druge organe, što vodi ka većim komplikacijama, objasnila je doktorka u nastavku:

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Duration -:-
 
1x
Advertisement

Povezane vesti