U novembru 2021. na vlasti je kao vršilac dužnosti predsednika provela 75 minuta dok je Bajden prošao lekarski pregled.

Rođena je u Ouklendu, u saveznoj državi Kaliforniji, roditelji su joj bili imigranti  - majka Indijka i otac sa Jamajke.

Posle razvoda roditelja, Kamalu Haris je prevashodno odgojila njena samohrana majka, Šjamala Gopalan Haris, istraživačica raka i aktivistkinja borbe za građanska prava.

Kamala Haris kaže da je njena majka prihvatila crnu kulturu Ouklenda, o kojoj je učila i svoje dve ćerke - Kamalu i njenu mlađu sestru Maju.

"Moja majka je bila savršeno svesna da odgaja dve crne ćerke", napisala je ona u autobiografiji Istine koje nosimo.

"Ona je znala da će njena nova domovina doživeti Maju i mene kao crne devojke i čvrsto je rešila da se postara da izrastemo u samouverene, ponosne crnkinje."

Haris je pohađala Univerzitet Hauard, jednom od najeminentnijih istorijski crnih koledža, koji je opisala kao jedno od najformativnijih iskustava u njenom životu.

Tamo se zainteresovala za politička pitanja poput aparthejda u Južnoj Africi i rasnih odnosa u Americi.

Posle četiri godine provedenih na Hauardu, Haris je stekla diplomu iz prava na Kalifornijskom univerzitetu u Hejstingsu i započela karijeru u kancelariji Okružnog javnog tužioca u Alamedi.

Radila je u raznim kancelarijama okružnih tužilaštava u Kaliforniji, a 2010. je izabrana za državnog tužioca ove američke države.

Šest godina kasnije izabrana je i za američkog senatora Kalifornije.

Haris je 2020. bila u kampanji za nominaciju za predsedničkog kandidata demokrata, ali je odustala od trke u ranoj fazi.

Međutim, Džozef Bajden ju je, pošto je nominovan, odabrao da zajedno učestvuju u izborima.

„Kamala je pametna, čvrsta, iskusna, dokazani borac", rekao je Bajden.

Foto: Profimedia

Zajedno su pobedili dotadašnjeg predsednika Donalda Trampa i potpredsednika Majka Pensa.

Identitet Kamale Haris kao žene i “nebele” osobe možda je odigrao važnu ulogu u njihovoj pobedi, jer je njihov listić osvojio 90 odsto glasova među crnkinjama.

Šta je Kamala Haris uradila kao potpredsednica SAD?

Pored toga što je potpredsednica Sjedinjenih Država, Kamala Haris je i predsednica američkog Senata i ima odlučujući glas kada su glasovi o zakonima izjednačeni.

Ona je postavila rekord koristeći to pravo 32 puta - više nego bilo koja druga potpredsednica u istoriji SAD.

Bajden je o njenoj ulozi rekao: „Kamala će biti poslednji glas u prostoriji, dovodeći u pitanje pretpostavke i postavljati teška pitanja."

Stekla je visok ugled obilazeći zemlju od 2022. nadalje kako bi branila reproduktivna prava pošto je Vrhovni sud ukinuo pravo na abortus iz procesa Rou protiv Vejda.

Presuda iz 1973. učinila je abortus pravom širom Amerike.

Međutim, njen rejting kao potpredsednice bio je nizak tokom obavljanja ove funkcije, sa 51 odsto Amerikanaca koji nisu zadovoljni njenim učinkom i svega 37 odsto koji odobrava, prema anketama koje je sproveo sajt FiveThirtyEight.

Specijalna BBC dopisnica iz SAD Keti Kej kaže da je to verovatno zato što joj je Bajden kao glavni zadatak na mestu potpredsednice poverio smanjenje imigracije preko južne američke granice i da ona uglavnom nije uspela da reši taj problem.

Istorijat odnosa prema kriminalu i policiji

Kandidatura Kamale Haris za predsedničke izbore 2020. dovela je njena dostignuća kao glavne kalifornijske tužiteljke u žižu javnosti.

Uprkos levičarskim sklonostima po pitanjima gej braka i smrtne kazne, doživljavala je stalne napade od naprednjaka zato što nije dovoljno napredna i bila predmet izuzetno oštre uredničke reči profesorke prava sa Univerziteta u San Francisku Lare Bazelon.

Objavivši taj tekst na samom početku kampanje Kamale Haris, Bazelon je napisala da je Haris uglavnom izbegavala da učestvuje u borbi naprednih snaga po pitanjima kao što su reforma policije, reforma zakona o drogama i nepravedne presude.

Kao samoproklamovana „napredna tužiteljka", ona je pokušala da istakne levičarskije delove sopstvenog nasleđa.

To su zahtev da neki agenti kalifornijskog ministarstva pravde nose telesne kamere, činjenica da je to bila prva državna agencija koja ih je usvojila i pokretanje baze podataka koja je omogućila javni pristup kriminalističkoj statistici - ali i dalje nije uspela da stekne podršku.

"Kamala je pandur" postao je uobičajeni refren tokom njene kampanje, upropastivši njene napore za pridobijanje liberalnije demokratske baze tokom unutarpartijskih izbora za predsedničkog kandidata.

U televizijskim emisijama ona je pozivala na promene policijske prakse širom SAD-a, na Iksu je pozivala na hapšenje policajaca koji su ubili Brionu Tejlor, 26-godišnju Afro-Amerikanku iz Kentakija, a često je govorila i o potrebi da se razobliči sistemski rasizam.

Haris je često izjavljivala da je njen identitet čini jedinstveno spremnom da predstavlja one sa margina.

Povezane vesti